1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıda Temyiz Paniği!
Yargıda Temyiz Paniği!

Yargıda Temyiz Paniği!

Anayasa Mahkemesi’nin yeniden yapılandırılması ve ‘temyiz’ hakkı getirilmesine yönelik yasal çalışmalar, tartışmalı kararlarıyla gündeme gelen Yargıtay ve Danıştay’ı panikletti. Gerçeker ve Birden, düzenlemeleri, “süper temyiz yetkisi” şeklinde yorumladı.

14 Ocak 2011 Cuma 01:33A+A-

Tartışmalı kararlarıyla gündeme gelen Yargıtay ve Danıştay, kararlarına karşı temyiz hakkı getirilmesine yönelik yasal çalışmalar karşısında paniğe kapıldı. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden, tartışmalı kararların Anayasa Mahkemesi'nde temyiz edilmesine yönelik yasal çalışmalara tepki gösterdi.

GERÇEKER: KAOSA SEBEB OLUR

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay ve Danıştay kararlarının Anayasa Mahkemesi'nce incelenmesi hakkı getirilmesine yönelik çalışmaları, Anayasa Mahkemesi'nin süper temyiz mahkemesi haline getirileceğini ileri sürdü. Bu durumun yargı çevresinde de büyük kaos oluşturacağını savunan Gerçeker, ayrıca, yüksek mahkemeye bireysel başvuru hakkının da getirildiğini hatırlatarak, mahkeme üyelerine böylece ek ödeme yapılacağını bir eşitsizlik ortaya çıkacağını, bunun onların asli görevi olduğunu vurguladı. Gerçeker, "Yarın istinaf mahkemeleri kurulursa, yerel mahkemeler, bölge adliye mahkemeleri, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, AİHM; yani kaç kademeli bir yargı sistemi olacak. Davaların uzamasını bırakın, sonu gelmeyecek. Bir davanın ne zaman biteceğini bilemeyeceksiniz" iddiasında bulundu. Gerçeker, "Artık sen haklısın, ben haklıyım, o doğru söyledi, o yanlış söyledi demenin vakti, zamanı değil. Oturup bu sorunun bir çaresini bulmak lazım, bunu çözmek lazım. Bunu da hiç zaman kaybetmeden böyle bir çalışmaya girmek lazım. Yanlış yapılan şeyi hepimiz eleştirelim, ama biraz elimizi vicdanımıza koyarak eleştirelim, fedakarca yapılan çalışmaları da biraz gözden kaçırmayalım" diye konuştu.

BİRDEN: TASARI SORUN YARATIR

Danıştay Başkanı Mustafa Birden ise, "Bu tasarı yasalaşırsa ülkemizin yargı sistemini her yönü ile sakatlayan bir düzenleme olur. Tasarı sorun çözmez, aksine çok daha büyük sorunlar yaratır" dedi. Kesinleşmiş yargı kararlarının kaldırılması gibi bir şeyin söz konusu olamayacağını ifade eden Birden, "Temel görevi adalet dağıtmak olan ve on binlerce insanın adaleti için çalışan Yargıtay ve Danıştay'ı yok farz etmek bu kurumlara büyük haksızlıktır. Yargıtay ve Danıştay'ı hiçe sayarak, küçümseyecek şekilde hazırlanan bu tasarı bizi üzüyor. Bu tasarı yasalaşırsa ülkemizin yargı sistemini her yönü ile sakatlayan bir düzenleme olur. Tasarı sorun çözmez, aksine çok daha büyük sorunlara sebeb olur" diye konuştu.

"SÜPER YETKİ VERİLDİĞİ DOĞRU DEĞİL"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise, Anayasa Mahkemesi'ne süper yetki verildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Çiçek, "Anayasa Mahkemesi'ne süper yetki verildiği doğru değil" dedi. Çiçek, tasarının önümüzdeki hafta Meclis'te ele alınacağını ve görüşlerini orada ifade edeceğini söyledi.

CHP YİNE AYM YOLUNDA

Bu arada, CHP, Anayasa Mahkemesi Uyum Kanunu tasarısı ile Anayasa Mahkemesi'ne Yargıtay ve Danıştay kararlarını iptal etme yetkisi verilmesini Anayasa Mahkemesi'ne taşımayı planlıyor. Anayasa Mahkemesi'nin, Uyum Yasaları Tasarısı çerçevesinde yapılan düzenleme ile birlikte yüksek mahkemeye verilen yetkilerin artırılmasına ilişkin tasarıyı Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye hazırlanıyor. Mersin Milletvekili İsa Gök, yasa tasarısıyla, Türkiye'nin hukuk devleti niteliğinden uzaklaştırıldığını iddia ederek, komisyonda mücadele edeceklerini, tasarının yasalaşması halinde ise iptal edilmesi için uğraşacaklarını kaydetti.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT