1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargı TSK'da Emirle İşler!
Yargı TSKda Emirle İşler!

Yargı TSK'da Emirle İşler!

Tehdit ve küfürle Ergenekon ve Balyozculara para yardımı yapılması istenen Astsubay'ın ifadesi komutanların baskısı sonucu değiştirildi. İşte yargı emirle işlerse böyle olur dedirten olay...

01 Mart 2011 Salı 22:14A+A-

TSK'da Para Toplamadan Sonra 2. Baskı!

Türkiye, geçen hafta Kandıra Garnizon Komutanı Kurmay Albay Ali Çankır'a ait ses kaydı ile çalkalandı.

Hatırlanacağı gibi ses kaydında Albay Ali ÇANKIR, Ergenekon&Balyoz gibi davalarda yargılanan askerlerin avukat masraflarının karşılanması için emirle kurulduğu söylenen TSK Hukuki Yardım Sandığına para vermek istemeyen bir astsubayı küfür ve döve döve öldürürüm gibi tehditlerle ikna etmeye çalışmaktaydı.

Ses kaydında Çankır'ın alay komutanlığı makamını ve rütbesini kullanarak emrinde bulunan astlarına baskı yaptığı görülmekteydi. Çankır'ın başka personeline de uyguladığı anlaşılan baskının içinde yardım yapmak istemeyen personeli tehdit, hakaret ve küfürler vardı.

KOMUTANININ SORUŞTURMA İZNİ VERMESİ GEREKİYOR

Bu davranışların yasal olarak karşılığının memuriyet nüfuzunu kötüye kullanma hem de asta hakaret suçunu oluşturduğu belirtiliyor. Bu suçlardan soruşturulması ve yargılanması için herhangi bir şikayete gerek olmadığı belirtilirken, albayın komutanı konumunda bulunan kişinin doğrudan soruşturma emri vermesi gerekiyor. Askeri savcının da olayın içindeki astsubay ve albayı çağırıp ifadelerini alması gerektiği vurgulanıyor.

Ancak edinilen bilgiye göre süreç böyle gelişmedi. Kolordu Komutanının emri ile askeri savcı Alb. Süleyman Kolcu soruşturma dışı bir şekilde ses kaydındaki Osman astsubayın ifadesini aldı. Yine edinilen bilgiye göre gizli kalması gereken bu ifade Alb. Ali Çankır ve Kolordu komutanı Korg. Ömer Necati Özbahadır'a okutuldu.

İFADESİ KOMUTANLARCA BEĞENİLMEDİ VE DEĞİŞTİRDİ.

İkili tarafından ifadenin beğenmemesi üzerine Osman Astsubay, tekrar çağrıldı. Yeni ifade için baskı oluşturulurken, Astsubay'ın baskı altında "Kendisine küfür edilmediği" yönünde ifade verdiği öğrenildi.

Böylece Kolordu Komutanı tarafından hem savcılık devre dışı bırakılırken hem de Astsubay'a ikinci bir baskı oluşturuldu. Albay Çankır'ı kurtarmaya yönelik bu davranış sonucunda Korg. Necati Özbahadır'ın görevi kötüye kullanma ve astının suçunu gizleme şeklinde yeni bir suç işlediği belirtiliyor. Yine askeri savcının da durumla ilgili işlem yapmayarak görevini kötüye kullanma suçu işlediği belirtiliyor.

Albay Çankır'ın ise ses kaydındaki tehditlerinin ortaya çıkmasından sonra emeklilik dilekçesi verdiği ancak, dilekçenin işleme konulmadığı öğrenildi.

Ses kaydında işlenen başlıca suçlar şöyleydi:

• Alb. Ali ÇANKIRIN YAPTIĞI İŞ DOĞRUDAN 'MEMURİYET NÜFUZUNU SAİR SURETLE KÖTÜYE KULLANMAK' (Askeri ceza kanunu madde 115) askeri mahkemelik suç,

• Astsubaya karşı yapılan hakaret 'Kur.Alb.Ali Çankır: Ebeni si... şerefsizim vallahi. Gebertirim. Döve döve öldürürüm seni. A.. Mesajımı anlıyor musun yavrum?
Sen biz silah arkadaşıyız oğlum. Biz silah arkadaşıyız. Bak dinliyor musun? Dinle oğlum bak kafa atarım. Valla döverim ya. Sen benden on beş yaş küçüksün pe...... Dövsem bana el kaldırabilecek misin? Kaldıramazsın. Çünkü ben büyüğüm sen Türk gelenekleriyle büyüdün oğlum. Fiziksel olarak beni dövebilirsin. Benden gençsin. Ama ben seni dövebilirim. Niye? Ben senin üstünüm çünkü. Hayvan herif. Niye anlatıyorum sana bunu ben' asta hakaret suçunu oluşturur. TSK DİSİPLİN SUÇU işlenmiş olur.(Disiplin mahkemeleri kanunu)

• (Bir tane o ha İlhami Erdil'i oramiraldi o... çocuğunu er yaptılar ya hepsi doğruydu. Hırsız O. ) Emekli org İlhami ERDİL e karşı hakaret suçu (tck 125 )

AKTİF HABER

HABERE YORUM KAT