1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yakın Tarihin Tek Kaynağı Nutuk mu?
Yakın Tarihin Tek Kaynağı Nutuk mu?

Yakın Tarihin Tek Kaynağı Nutuk mu?

Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in “Kurtuluş Savaşı saptırılıp, alternatif tarih yazıldığını esefle görüyoruz” sözlerine tarihçilerden tepki: Siz önce arşivlerinizi açın. Siyaset bitti tarihe mi sıra geldi.

21 Mayıs 2011 Cumartesi 15:40A+A-

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in mütareke döneminden bahisle gerçeklerin değiştirilmeye ve saptırılmaya çalışılarak alternatif tarih yazıldığını savunup "ibretle ve esefle görüyoruz" şeklindeki ifadelerini tarihçiler Taraf'a değerlendirdi.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Berktay "Ben de Işık Koşaner'in söylediklerini derin bir esefle karşılıyorum" diyerek "Genelkurmay Başkanları anladığımız kadarıyla Türkiye'nin siyaseti hakkında hiç yetkileri olmadığı halde ileri geri konuşmayı bırakmış; kültür, ilim ve tarih alanına da tecavüz ediyorlar" dedi. Bilim çalışanlarına tarihi nasıl inceleyeceklerini nasıl inceleyemeyeceklerini öğretmeye, empoze etmeye kalkıştıklarını söyleyen Berktay "Işık Koşanerlerin bu gibi müdahaleleri boşunadır. Çünkü Türkiye bilim alanının her türlü tabudan sıyrılması ve özgürleşmesine doğru ilerliyor" diye konuştu.

Tek kaynak Nutuk'tu

Türkiye'de, bugüne kadar, tarih bilimine aykırı olarak, devlet eliyle, topluma "tek ve mutlak doğru bir tarih" anlayışı dikte edildiğini savunan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Demirel "Türkiye'de uzun yıllar, Kurtuluş Savaşı sadece ve sadece Nutuk eksenli anlatılmış; Atatürk'ün Samsun'a çıktığı 19 Mayıs 1919'dan önceki müdafaa-i hukuk hareketleri küçümsenerek önemsizleştirilmiş; mesela İttihatçıların yer altı örgütü olan Karakol Cemiyeti'nin faaliyetleri görmemezlikten gelinmiş; tek parti dönemindeki bütün muhalif hareketler "dinci - gerici" suçlamasıyla mahkûm edilmiş; tek parti dönemindeki siyasal sistemimiz o günün koşullarına göre dünyanın en ileri sistemlerinden biri olarak anlatılmıştı. Artık ne mutlu ki 'tek ve mutlak doğru bir tarih anlayışı'mız yok. Bu da ibret ve esefle karşılanması gereken bir gelişme değil, mutluluk verici olumlu bir gelişmedir" diye konuştu.

Demirel "Devletin topluma dayattığı 'tek ve mutlak doğru bir tarih' anlayışının temel kaynağı olan Atatürk'ün Nutuk'unun bile düne kadar hatasız tam metni bile elimizde yoktu" dedi.

Araştırmacının eli kolu bağlı

Ayşe Hür ise araştırma yapmak isteyenlerin önündeki engelleri 9 Kasım 2008 tarihli "Belgeden ve arşivden korkan devlet" ve 25 Mayıs 2008 tarihli "Taşnak arşivlerini bırak, Osmanlı arşivine bak" başlıklı yazılarımda anlattığını hatırlatarak "Arşivlerimizin hali harap, bürokrasi ve güvenlik endişesi yüzünden araştırmacıların eli kolu bağlı. Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı bu konuda şikayet edebilecek son kurum çünkü söz konusu dönemler üzerine çalışmak isteyen araştırmacıların önündeki en büyük engellerden biri, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ilişkin en önemli belgelerin saklandığı Genelkurmay arşivi ATASE'nin çalışma biçimi. ATASE'nin elinde hangi belgelerin olduğunu bile öğrenemediğimiz gibi çalışmak isteyenlere büyük zorluklar çıkarıldığını biliyoruz" dedi.

Engel çıkmasın yeter

"Bu zorlukların neler olduğuna dair bir örnek vakayı 22 Mart 2009 tarihindeTaraf gazetesinde yayımlanan "Genelkurmay arşivleri ve Avusturalyalılar" başlıklı yazımda anlatmıştım" şeklinde konuşan Hür şöyle devam etti: "O yazıya ATASE'den herhangi bir tekzip gelmediğine göre yazıda şikayet edilen konunun gerçek olduğunu kabul ediyorum. Ama diyelim ki Genelkurmay Başkanı sivil araştırmacıları yetersiz görüyor, acaba Genelkurmay'ın kendi bünyesindeki araştırmacılar ne yapıyorlar? Örneğin Atatürk'ün Not Defterleri'ni 2004'te yayımlamaya başladılar, 2009'da 12. defteri yayımladılar ama geride hala yayımlanmamış 22 defter var. Halbuki bütün belgeler ellerinde, izin alma sorunları yok, para sorunları yok, tek yapacakları defterleri yeni harflere çevirmek ve bu işi yedi yıldır bitiremediler. Bunun gibi bir sürü örnek verilebilir. Kısacası Genelkurmay önce kendi elemanlarına daha çalışkan olmaları için talimat versin. Bize ise, engel çıkarmasın yeter."

DİCLE BAŞTÜRK / TARAF

HABERE YORUM KAT

1 Yorum