1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Yahudi işgalcinin, İsrail askerinin silahıyla Filistinlilere ateş ettiği ortaya çıktı
Yahudi işgalcinin, İsrail askerinin silahıyla Filistinlilere ateş ettiği ortaya çıktı

Yahudi işgalcinin, İsrail askerinin silahıyla Filistinlilere ateş ettiği ortaya çıktı

İşgal altındaki Batı Şeria’da bir sivil Yahudi işgalcinin, İsrail askerinin silahını alarak Filistinlilere ateş açtığını gösteren bir video ortaya çıktı.

02 Ağustos 2021 Pazartesi 22:37A+A-

İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem, söz konusu videoyu sosyal medya hesabından paylaştı.

Olayın Batı Şeria’nın El-Halil kentine bağlı Et-Tavani beldesi kırsalında 26 Haziran’da yaşandığı belirtildi.

Görüntülerde, bölgeye İsrail ordusuna ait askeri araçla geldiği ve sivil olduğu görülen bir Yahudi sivil işgalcinin İsrail askerlerine ait bir silahla Filistinlilere ateş açtığı görülüyor.

B’Tselem’e göre, videoyu çeken Filistinlinin İsrail askerlerine, “Bu Yahudi yerleşimci ateş ediyor, onun kimlik bilgilerini almalısınız.” şeklindeki sözlerine karşılık askerler, Filistinliyi bölgeden uzaklaştırıyor.

B’Tselem’in açıklamasında, sivil Yahudi işgalcilerin Batı Şeria’daki ihlalleri ve İsrail askerlerinin yaşanan bu ihlallere nasıl göz yumduğuna dikkat çekildi.

Yahudi işgalcilerin ihlalleri

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin verilerine göre, yıl başından bu yanda, işgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin sivil Yahudi işgalcilerce 299 ihlale maruz kaldığı belirtildi.

Açıklamada, 205 ihlalin Filistinlilerin mülklerine yönelik olduğuna dikkat çekilirken, 94 ihlalin de doğrudan Filistinlilere fiziksel olarak yansıdığı kaydedildi.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden yaklaşık 500 bin fazla sivil Yahudi işgalci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm sivil Yahudi işgal birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

HABERE YORUM KAT