1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “Yahudi Devletine Sadakat” Kanunu
“Yahudi Devletine Sadakat” Kanunu

“Yahudi Devletine Sadakat” Kanunu

İsrail’de “Yahudi devletine sadakat göstermeyen vatandaşlıktan çıkarılacak” önerisi yasallaşıyor. Ülkenin faşist Başbakanı Benjamin Netanyahu, taslağı bakanlar kuruluna sundu.

08 Ekim 2010 Cuma 00:51A+A-

  Yasa taslağına en büyük desteği, koalisyon hükümetinin faşist ortağı Evimiz İsrail Partisi ve partinin lideri Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman verdi. Taslağa, Filistinli Arap milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşları ise tepki gösterdi.

Siyonist işgal devleti, işgal ettiği topraklardaki Filistinlileri çıkarmak için şeytani planlarını devreye sokuyor. İsrail'de koalisyon hükümetinin ırkçı kanadı Evimiz İsrail Partisi'nin "Yahudi devletine sadakat göstermeyenler vatandaşlıktan çıkarılsın" önerisinin yasalaşması halinde, İsrail'e sadakat göstermeyen Filistinliler vatandaşlıktan çıkarılacak.

İsrail'de koalisyon hükümetinin faşist kanadı Evimiz İsrail Partisi'nin, "Yahudi devletine sadakat göstermeyenler vatandaşlıktan çıkarılsın" önerisi yasallaşıyor. İsrail'in faşist Başbakanı Benjamin Netanyahu, kabine üyelerine, "Yahudi Demokratik Devletine Sadakat" yasa taslağını müzakere ederek kabul etmelerini istedi. Taslağın yasalaşması halinde İsrail'e sadakat göstermeyenler vatandaşlıktan çıkarılacak.

LIEBERMAN GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Yasa önerisini ilk kez Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın liderliğini yaptığı faşist Evimiz İsrail Partisi ortaya atmıştı. Lieberman, İsrail'e ve Yahudi karakterine sadakat göstermeyen Filistinli Arapların vatandaşlıktan çıkarılmasını istemişti. Yasa taslağında, İsrail vatandaşlarının sadece İsrail'e değil Yahudiliğe de sadakat göstermeleri gerektiği belirtiliyor. Netanyahu'nun yasalaşmasını istediği taslağa İsrail'deki Filistinliler ve bazı Yahudi milletvekilleri de tepki gösterdi.

YA YAHUDİLİĞE SADAKAT GÖSTER YA DA...

İsrail'in Yahudi halkının toprağı olduğunu iddia eden İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail'in demokratik bir devlet olduğunu, vatandaş olmak isteyenlerin İsrail'in Yahudi devleti olduğunu kabul etmesi gerektiğini söyledi. Netanyahu'nun ofisinin hazırladığı yasa taslağına ilk tepkiyi, Azınlıklardan Sorumlu Devlet Bakanı Avishay Braverman gösterdi. Braverman, böyle bir yasanın İsrail'in menfaatine olmadığını ve İsrail'e karşı uluslararası bir tepki doğuracağını söyledi.

FAŞİST PARTİ MEMNUN

Netanyahu'nun önerisini en başından beri destekleyen koalisyon hükümetinin ırkçı kanadı Evimiz İsrail Partisi, taslağı desteklediğini bildirdi. Partiden yapılan açıklamada, her vatandaşın İsrail'i bir Yahudi devleti olarak görmesi gerektiğini ve vatandaşlık için bunun bir yükümlülük olması gerektiğini bildirdi. Evimiz İsrail Partisi, böyle bir yasanın çıkarılmasını ilk öneren parti olarak biliniyor.

FİLİSTİNLİLER TEPKİLİ

İsrail parlamentosu Kneset'in Filistinli üyesi Ahmed Tibi, bu yasa taslağının Arapları hukuken ikinci sınıf vatandaş statüsüne indirgediğini belirtti. Hadaş Partisi lideri Muhammed Barakeh ise, Netanyahu'nun önerisinin faşist bir yaklaşım olduğunu belirterek, İsrail'deki hukukun dünyanın en kötü hukuk sistemi olduğunu belirtti. Öte yandan Netanyahu'nun önerisine İsrail'deki sivil toplum kuruluşları da tepki gösterdi. Sivil Haklar Derneği, yasa taslağının insanları din temelli ayırdığını ve demokratik olmadığını bildirdi.

MEHMET NEDİM ASLAN / VAKİT

HABERE YORUM KAT