1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Wilders Müslümanlara Zarar Vermek İstiyor"
"Wilders Müslümanlara Zarar Vermek İstiyor"

"Wilders Müslümanlara Zarar Vermek İstiyor"

Hollanda'da aşırı sağcı PVV lideri Wilders’in, Hz. Muhammed konulu karikatür yarışmasına katılan eserleri televizyonda gösterme kararı, ülkede tepkilere yol açtı.

16 Haziran 2015 Salı 13:19A+A-

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in, İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi’nin (American Freedom Defense Initiative) daha önce Dallas kentinde düzenlediği Hz. Muhammed konulu karikatür yarışmasına katılan eserleri partisine ait yayın saatinde televizyonda gösterme kararı, ülkede farklı tepkilere yol açtı.

Dışişleri Bakanlığı, televizyondaki yayından sonra özellikle Müslüman ülkelerde ortaya çıkması muhtemel tepkilere karşı Hollandalı büyükelçileri uyarırken, ülkede yaşayan Müslüman toplumu ise söz konusu karikatürlerin kendilerini rencide edici boyutuna dikkati çekiyor.

Daha önce sergiyi meclis binasında açma isteği reddedilen Wilders’in, bu karikatürleri, 20 Haziran’da partisine ait yayın diliminde televizyonda göstermesi bekleniyor.

"Eylem Müslümanlara zarar verme amacı taşıyor"

Amsterdam Üniversitesi Öğretim Üyesi, ırkçılık ve islamofobi uzmanı Ineke van der Valk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, provokatif içerikli karikatürlerin gösterilmesinin toplumsal huzursuzluğa yol açabileceği uyarısında bulundu.

Daha önce ABD’de düzenlenen serginin Hollanda meclisinde açılması fikrine karşı çıktığını anımsatan Van der Valk, “Wilders’in bu eylemi Müslümanlar ve İslam’a zarar verme amacı taşıyor” dedi.

Bu eylemin aynı zamanda islamofobi çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Van der Valk, Müslüman toplumuna sakin davranmaları tavsiyesinde bulundu.

Wilders’in lideri olduğu PVV’den ayrılarak İslam'ı seçen ve ardından Birlik Partisi’nin (PvdE) başına geçen Arnoud van Doorn da “İnsanları rencide eden, hakaret içerikli bu karikatürlerin televizyonda gösterilmesi kesinlikle provokasyondan başka bir şey değil” dedi.

Van Doorn, Wilders’in bu eylemine karşı hukuki süreç başlatılabileceğini ifade etti.

ABD’nin Dallas kentinde geçen ay düzenlenen, Wilders’in de konuşmacı olarak katıldığı karikatür yarışmasının yapıldığı salonun dışında çıkan silahlı çatışmada iki kişi hayatını kaybetmişti.

AA

HABERE YORUM KAT

2 Yorum