1. HABERLER

  2. HABER

  3. Wall Street Protestoları Dünyaya Yayılıyor
Wall Street Protestoları Dünyaya Yayılıyor

Wall Street Protestoları Dünyaya Yayılıyor

ABD’de ilk kıvılcımın ateşlendiği “Wall Street isyanı” küresel bir harekete dönüşüyor.

12 Ekim 2011 Çarşamba 00:14A+A-

Bankacılık sektörü başta olmak üzere finansal sistemdeki çürümeyi protesto eden hareket; 15 Ekim’de Londra, Tokyo, Montreal ve Stockholm sokaklarına çıkacak.

İlk kıvılcımın küresel ekonominin merkezi konumundaki ABD’nin New York kentinde atılan “Wall Street” protestoları dünyaya yayılıyor. Finansal sistemdeki çöküş ve bozulmaya karşı harekete geçen ve son 3 hafta içerisinde ABD’nin 45 eyaletine yayılan eylemler, 15 Ekim tarihinde küresel bir harekete dönüşüyor. Protesto gösterilerinin organize edileceği dünya şehirleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra, Almanya’nın Hamburg kenti, Japonya’nın başkenti Tokyo, Avustralya’nın en büyük şehri Sidney ve Kanada’nın Montreal kenti de yer alıyor. Özellikle bankacılık sistemindeki açgözlü yapı ve kanun yapıcılar üzerindeki şirket baskılarını da hedef alan göstericiler, 15 Ekim için Meksika’nın Tijuana şehrinin yanısıra İsveç’in başkenti Stockholm’de de protesto hazırlığı yapıyor. Wall Street isyanının sıçradığı bir başka ülke ise finansal sorunlar yaşayan İrlanda. İrlanda’nın başkenti Dublin’de Merkez Bankası binasının yer aldığı Dame Street’i işgal eden protestocular, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ellerini İrlanda’nın üzerinden çekmesini istiyor. Göstericiler, İrlanda’da yaşanan finansal, sosyal ve politik çöküşün bir an evvel önüne geçilmesi için toplumsal hareket çağrısı yapıyor.

HAREKET KÜRESELLEŞİYOR

Occupy Wall Street (Wall Street’i işgal et) hareketinin internet sayfasına göre protesto gösterileri tahmin edilenden hızlı büyüyor. Ancak mevcut finansal sistemdeki yanlış ve taraflı işleyişe karşı çıkan grup için 15 Ekim, hareketin resmi olarak küresel platforma taşınması anlamına geliyor. Göstericilerin, söz konusu kentlerin finans merkezlerine yakın noktalarda konuşlanması ve uluslararası bankaların merkezleri önünde eylemler yapması bekleniyor. ABD’deki gösterilerden her gün gözaltı haberleri gelirken, Avrupa’da polisin protestoculara karşı takınacağı tavır ise merakla bekleniyor.

KRİZDEKİ AVRUPA FELÇ OLABİLİR

Demokrasi özlemindeki Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan ‘Arap Baharı’ndan ilham alan “Wall Street’i işgal et” hareketinin Avrupa’da nasıl yankı bulacağı ise merak konusu. Mali krizin yaşandığı Euro Bölgesi’nde zordaki hükümetlerin aldığı kemer sıkma önlemlerine karşı halk neredeyse her gün sokaklarda. Avrupa’da halihazırda devam eden protesto gösterileri ile Wall Street hareketinin çıkış noktasına bakıldığı zaman aslında birbirine çok benzediği de aşikâr. O yüzden, takvimde olmamasına karşın Yunanistan, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde de Wall Street hareketine destek gelmesi bekleniyor.

“WALL STREET İLHAM VERDİ”

2008’de küresel ekonomik krizin patlak vermesi ile sistemin nasıl işlediğinin gözler önüne serildiğini ve çöküşün altında aç gözlü şirket ve yöneticiler yerine halkın kaldığını belirten hareketin Londra ayağını organize eden Kai Wargalla, “Wall Street protestoları herkese ilham verdi. Bizim öne çıkan ve sesini yükselten insanlara ihtiyacımız var” dedi. (Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT