1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Wagner'den 27 Şubat mesajı: Rusya'nın en iyi hava saldırısıydı
Wagner'den 27 Şubat mesajı: Rusya'nın en iyi hava saldırısıydı

Wagner'den 27 Şubat mesajı: Rusya'nın en iyi hava saldırısıydı

Rus paralı askerlerin oluşturduğu Wagner grubuna bağlı Telegram kanalından oldukça dikkat çekici bir paylaşım yapıldı.

01 Mart 2021 Pazartesi 00:11A+A-

Suriye başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarındaki Rus askerleri ve Wagner mensuplarının görüntülerinin paylaşıldığı Telegram kanalında geçtiğimiz gün TSK ile ilgili bir paylaşım yapıldı.

Geçtiğimiz yıl 27 Şubat tarihinde İdlib'in güneyindeki Cebel Zaviye bölgesine bağlı Balyun yerleşiminde Türkiye askerlerinin konuşlu bulunduğu bir noktaya yönelik düzenlenen hava saldırısı sonucu 34 asker hayatını kaybetmiş, birçoğu da yaralanmıştı. 

Türkiye'nin Suriye iç savaşındaki en büyük kaybı olarak nitelendirilen bu saldırının kim tarafından gerçekleştirildiği ise halen net olarak açıklanmış değil. 

Yapılan açıklamalar sürekli olarak Beşar Esed rejimine ait savaş uçaklarının saldırıyı gerçekleştirdiğini işaret ediyor olsa da bazı uzmanlar rejimin bu şekilde nokta saldırı yapabilecek askeri teknolojiye sahip olmadığını belirtip, saldırının asıl failinin Rusya olduğunu savunuyor.

"Rusya'nın en iyi hava saldırısıydı"

Bu saldırıyla ilgili olarak Wagner grubuna bağlı Telegram sayfasında yapılan paylaşımda, "Rus Hava Uzay Kuvvetleri'ne bağlı Su-34 savaş uçağının en güzel hava saldırılarından biriydi" ifadeleri yer alıyor. 

Ayrıca yapılan paylaşımda, hava saldırısında hayatını kaybeden askerlere ait görüntüler de paylaşılmış.

Diğer yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren ifadeler de grubun Telegram kanalında yayınlanan mesajın son kısmında yer alıyor.

Kaynak: MepaNews

HABERE YORUM KAT

6 Yorum