1. HABERLER

  2. HABER

  3. Vicdani Reddi Reddeden Tek Ülke
Vicdani Reddi Reddeden Tek Ülke

Vicdani Reddi Reddeden Tek Ülke

Avrupa Konseyi’ne sunulacak rapora göre Türkiye 47 ülke arasında hem retçileri hem de retçilere destek verenleri hapse atan tek ülke. Rapor, askerî okul ve çocuk gerilla konularına da değiniyor.

19 Temmuz 2011 Salı 14:25A+A-

Vicdani Red için Avrupa Bürosu (EBCO), Avrupa Konseyi’ne sunulmak üzere hazırladığı raporda Konsey üyesi 47 ülkede vicdani red hakkına ilişkin düzenlemeleri ve uygulamaları değerlendirdi. Dün açıklanan Avrupa Konseyi Üyesi Ülkelerde Vicdani Red Hakkı başlıklı rapora göre Türkiye vicdani red hakkının tanınmadığı tek ülke olarak kayıtlara geçiyor.

Raporda ayrıca, Türkiye’nin Azerbaycan’la birlikte “tutuklu vicdani retçilere kötü muamelenin önlenmesi için çok az çaba gösterilen iki ülkeden birisi” olduğu belirtiliyor.

Daha da çarpıcısı ise, 47 ülke sarasında vicdani red hakkı lehinde kamusal alanda açıklama yapanların tutuklandığı tek ülke Türkiye.

Tutuklu Yehova şahidi

Avrupa Parlamentosu’yla birlikte çalışan ve Avrupa Konseyi için danışman statüsünde bulunan EBCO’nun raporunda ülke değerlendirmeleri kısmında ise Türkiye’de şu anda cezaevinde bulunan vicdani retçiler İnan Süver ve Yehova Şahidi Barış Görmez’in durumu ayrıntılarıyla anlatıldı. Raporda açlık grevindeki Süver’in Mayıs ayında 20 gün hücre cezası aldığı belirtilirken, onu ziyaret eden babasının “İnan’ın sağlık durumu kötü” ifadelerine de yer verildi.

Raporda, geçen yıl tutuklanan ve Eylül ayında “anti-sosyal kişilik bozukluğu” raporu verilerek serbest bırakılan Enver Aydemir’in yanı sıra Türk Ceza Kanunu’nun halkı askerlikten soğutmakla ilgili 318’inci maddesi nedeniyle açılan davalara da değinildi. Enver Aydemir’e destek açıklaması yaparken söylenilen “Herkes bebek doğar” “Biz orduya ancak fındığa gideriz” gibi ifadelerin savcı tarafında halkı askerlikten soğutmayı amaçlıyor şeklinde değerlendirildiğine dikkat çekildi. Raporda ayrıca Halil Savda’nın İsrailli vicdani retçilere destek için yaptığı açıklama nedeniyle 5 ay hapse mahkum edildiği belirtildi.

‘Çocuklar askerî okula gitmez’

EBCO raporda Türkiye ile ilgili özetle şu tavsiyeleri etti:

» Acil durumlarda 18 yaşından küçük olanların askere çağrılmasını durdurun

» 18 yaşın altındakiler için askeri okullar ve askeri eğitim durdurun

» Vicdani red hakkını tanıyın

» Vicdani retçiler hakkında (özellikle de red durumu devam ederken, tekrar tekrar) dava açılmasını, retçilerin tutuklanmasını ve onlara kötü muamele edilmesini durdurun

» Halkı askerlikten soğutmakla ilgili TCK’nın 318. maddesini kaldırın.

EBCO Türkiye bölümünün sonunda da başka bazı ilginç noktaları not etti. Hükümetin, 60 bin köy korucusuna halen maaş ödenmeye devam ettiği belirtilirken bunların arasında 18 yaş altında kimsenin olup olmadığının bilinmediği söylendi. PKK’ye ilişkin olarak ise “Kaç PKK savaşçısının 18 yaşın altında olduğu bilinmiyor, 2003’de her iki cinsiyetten da 18 yaşın altındakilerin alındığı rapor edilmişti. PKK’nin 1994’ten beri çocukları kuvvetlerinde kullandıklarına inanılıyor” dendi.

Tuğba Tekerek / Taraf

HABERE YORUM KAT