1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ve Darbe İlk Defa Yargılanıyor
Ve Darbe İlk Defa Yargılanıyor

Ve Darbe İlk Defa Yargılanıyor

Eski kuvvet komutanları Fırtına ve Örnek ile eski 1. Ordu Komutanı Doğan’ın da aralarında bulunduğu 196 sanıklı Balyoz davası yarın başlıyor.

15 Aralık 2010 Çarşamba 13:16A+A-

Cumhuriyet tarihinde ilk defa eski kuvvet komutanlarının "darbeye teşebbüs" suçlamasıyla yargılandığı Balyoz Harekât Planı'na ilişkin tarihî dava yarın başlıyor. Ergenekon duruşmalarının yapıldığı Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülecek davaya İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi bakacak.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 196 emekli ve muvazzaf subay sanık olarak hakim karşısına çıkacak.

Doğan, Fırtına ve Örnek'le darbe için anlaştı

Soruşturmayı yürüten Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ergül, Süleyman Pehlivan, Ali Haydar ve Murat Yönder tarafından hazırlanan 968 sayfalık iddianamede, Balyoz Planı'nın askeri bir müdahaleye zemin hazırlamak için Oraj, Suga, Çarşaf ve Sakal gibi kaos eylemlerinin hazırlandığı anlatılıyor.

İddianamede, 3 Kasım 2002 seçimlerinden birinci parti olarak çıkan AKP'den rahatsızlık duyan dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'ın hükümeti devirmek için l. Ordu sorumluluk sahasında olan dönemin Harp Akademileri Komutanı İbrahim Fırtına, Donanma Komutanı Özden Örnek ile İstanbul ve Bursa jandarma bölge komutanlarıyla anlaştığı ifade ediliyor. Bu kapsamda 5-7 Mart 2003 tarihlerinde l. Ordu Komutanlığı'nda 162 subayın katılımıyla bir jenerik seminer gerçekleşti ve burada Balyoz Harekât Planı masaya yatırıldı. Dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan, 1980 askeri müdahalesinden örnekler vererek, darbenin ardından hangi kurumlara hangi askeri personelin yerleştirileceğini bütün ayrıntılarıyla anlattı. İddianamede, Suga, Oraj, Sakal ve Çarşaf eylem hazırlıklarının Balyoz'un senaryodan ibaret olmadığını gösterdiği ifade edildi.

İddianamede şöyle deniyor: "Eldeki mevcut delillere göre, dönemin Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının dahil olmadıkları anlaşılan, şüphelilerin ordu bünyesindeki askeri hiyerarşi dışında bu amaçla bir yapılanma oluşturdukları, kurulan bu suç örgütünün darbe yaparak hükümeti yıkmaya yönelik, öncelikle Balyoz Güvenlik Harekat Planı adı altında demokratik yollardan iş başına gelmiş hükümeti antidemokratik yollarla yönetimden uzaklaştırma amacıyla çok kapsamlı ve ayrıntılı bir palan hazırladığı, bu planda hükümet ile işbirliği içerisinde olduğu vurgusu yapılan ve irticai olarak nitelenen grupların da tek ferdi kalmayacak şekilde ortadan kaldırılmasının hedeflendiği görülmektedir."

20 Yıla Kadar Hapis İsteniyor

İddianamede sanıklar "Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs" suçlamasıyla yargılanacak. Sanıkların 20 yıla kadar hapsi isteniyor.

HABERE YORUM KAT