1. HABERLER

  2. HABER

  3. Vatikan'dan İsrail'e: Seçilmiş Değilsiniz
Vatikandan İsraile: Seçilmiş Değilsiniz

Vatikan'dan İsrail'e: Seçilmiş Değilsiniz

Vatikan'ın Ortadoğu toplantısında İsrail'e tepki: "Kutsal kitap işgale gerekçe gösterilemez, Allah katında kimse seçilmiş değildir!"

25 Ekim 2010 Pazartesi 15:01A+A-

Vatikan'da düzenlenen Başpiskoposlar toplantısının sonuç bildirgesinde İsrail'in Kudüs'te veya Filistin toprakları üzerinde yaptığı yerleşim birimlerinin kutsal kitaba göre haklı gösterilemeyeceği vurgulandı. Bildirgede, ayrıca Allah katında kimsenin seçilmiş olmadığı ifade edildi.

Vatikan'da bir araya gelen Ortadoğu ülkeleri Katolik piskoposlarının toplantısından sonra yayınlanan sonuç bildirgesinde İsrail'den, BM kararlarına uyarak, işgal ettiği Filistin topraklarından çıkması istendi.

İNCİL'İ ZULME ALET ETMEYİN

Toplantı sonuç toplantısında piskoposlar ayrıca İsrail'den, ''Filistinlilere karşı yaptığı zulmü meşrulaştırmak için İncil'in 'vaat edilmiş ülke' kavramını kullanmayı'' terk etmesini de talep ederek, ''Filistin, İsrail'in vaat edilmiş toprağı değil. İsrail bu dini kavramı kullanarak, Filistinlileri evlerinden çıkaramaz'' dediler.

Ortadoğu ülkelerinde görev yapan Başpiskoposların bir araya geldiği ve yaklaşık iki hafta süren Sinod toplantılarda İsrail'in Filistin topraklarında inşa ettiği yerleşim birimlerinin haklı hiçbir yanının bulunmadığı ifade edildi.

HRİSTİYANLARDAN TOPRAK SATMAMALARI İSTENDİ

Başpiskoposlar ayrıca bölgede yaşayan Hıristiyanlardan topraklarını satmamalarını istedi.

İsrail'in Kudüs'ün üç dinli yapısını tahrif eden Yahudileştirme çabalarına da tepki gösterilen sonuç bildirgesinde, Kudüs'ün üç din mensupları için özel statüsüne yeniden kavuşması gerektiği belirtildi.

10 Ekim'de başlayan Kilise Meclisi toplantısının sonuç bildirgesinde uluslararası topluma çağrı yapıldı. Ortadoğu ülkelerinin vatandaşlarının başta BM olmak üzere uluslar arası toplumu bölgede adil ve nihai bir çözüm için samimiyetle çalışması için sorguladığına dikkat çekilen bildirgede, "farklı Arap topraklarının işgaline son verilmesi için" BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarının uygulanması ve gerekli hukuki tedbirlerin alınmasının istendiğine vurgu yapıldı.  

HABERE YORUM KAT