1. HABERLER

  2. HABER

  3. Van’da Çocuk, İzmir’de Suçlu
Van’da Çocuk, İzmir’de Suçlu

Van’da Çocuk, İzmir’de Suçlu

Van’da taş attığı iddiasıyla yakalanan 16 yaşındaki M.J için mahkeme TBMM’deki yasayı işaret ederek tahliye etti. İzmir’deki 17 yaşındaki Ş.A ise M.J kadar şanslı olamadı.

16 Temmuz 2010 Cuma 04:51A+A-

VAN 4. AĞIR CEZA MAHKEMESİ 'ÇOCUĞA' BERAAT KARARI

TBMM'de 20 Temmuz'da görüşülecek olan ve Taş atan çocuklar  yasa tasarısı, daha yasalaşmadan 'özel yetkili' mahkemelere damgasını vurdu. 2009'da Van'da sokak eylemlerine katılarak polise taş ve molotof kokteyli attığı iddiasıyla aranan 16 yaşındaki M.J., önceki gün yakalanarak Çocuk Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Van Özel Yetkili 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklanma istemiyle sevkedilen M.J için örnek bir karara imza attı. Mahkeme hakkında yeterli suç şüphesi bulunan M.J.'nin TBMM gündeminde çocuklarla ilgili yasanın bulunmasından dolayı tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, söz konusu yasaya göre, M.J'nin özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde değil çocuk mahkemelerinde yargılanması gerektiğini, suç vasfının değiştiği de belirtildi. Kararın ardından, M.J tahliye oldu ve cezaevi girmek yerine evine döndü. Kararın ardından açıklama yapan M.J.'nin avukatı Hesin Dursun, benzer durumdaki 4 bin çocuk için bu kararın emsal olabileceğini söyledi. 

İZMİR 10. AĞIR CEZA MAHKEMESİ 'ZANLIYA' ek gözaltı

İzmir'de gösterilere katılarak kamu malına zarar vermekten yakalanan 17 yaşındaki Ş.A Van'daki çocuk kadar şanslı olamadı. Vanlı J.Y'nin aksine Çocuk Şube'de değil Terörle Mücadele Şubesi'nde tutulan Ş.A için mahkeme terör suçluları için taleb edilen ek gözaltı süresi bile verdi. Ş.A'nın avukatı Nezahat Paşa yasanın bir an önce çıkmaması halinde hakimlerin artık cezaları vermeye başlayacaklarını söyledi. Ş.A'nın babası Nejat A.  oğlunun suçsuz olduğunu savunarak "Çok endişeliyiz. Çocuğum gibi pek çok sayıda çocuk olduğunu biliyorum. Meclis'teki tasarının yasalaşması tüm çocuklar için iyi olur" dedi.

Bazıları dağa çıktı

Diyarbakır'da 100'e yakın TMK mağduru çocuğun davasına bakan avukat Canan Atabay ise cezaevinden çıkan bazı çocukların dağa çıktığı duyumunu aldıklarını belirterek "Yasanın eleştirilecek yanları var ama hiç olmamasından iyidir" dedi.

Yargıtay 'taş'ı silah kabul etti 

Türkiye toplumsal olaylarda taş atan çocukların terör örgütü üyeliğinden aldığı ağır cezaları tartışılırken Yargıtay'dan bu sorunu daha da ağırlaştırabilecek bir karar çıktı. Yargıtay, "fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli  her şeyin" silah sayılması gerektiğini belirterek, atılan taş sonucu yaralamaya sebebiyet veren kişiye verilen cezada artırım istedi. Konya Ereğlisi'nde meydana gelen kavgada, taş atma sonucu yaralama olayı yargıya taşındı. Ereğli 1.Asliye Ceza Mahkemesi, taş atma sonucu yaralamaya sebebiyet veren şahsa 3 yıl hapis cezası verdi. Karara yapılan itiraz, Yargıtay 3.Ceza Dairesi'nin önüne geldi.

CEZASI 5 YILDAN AZ OLAMAZ KARARI

Yargıtay 3. Ceza Dairesi,14 Nisan 2010 tarihli oturumunda yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay, yaralamanın taş atma sonucu oluştuğunu belirterek, "fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli her şey silahtır" kararı verdi. Sanığın TCK'nın "silahla" yaralama hükmünden cezalandırılmasını isteyen Yargıtay cezanın 5 yıldan az olamayacağını ifade etti.

 LÜTFİ KAPLAN / STAR

HABERE YORUM KAT