1. HABERLER

  2. HABER

  3. Valiye Faili Meçhul Sorgusu
Valiye Faili Meçhul Sorgusu

Valiye Faili Meçhul Sorgusu

İzmir Valisi Cahit Kıraç ile Buca Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, Silopi’de ortaya çıkarılan JİTEM’in asit kuyularına ilişkin davada ‘tanık’ sıfatıyla ifade verecek.

25 Ocak 2011 Salı 17:17A+A-

JİTEM tarafından 1990'lı yıllarda öldürülen bazı kişilerin, Silopi'de bulunan BOTAŞ'ın asit kuyularına atıldığı iddiaları üzerine başlayan dava İzmir'e uzandı. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, o dönem Şırnak'ta görev yapan İzmir Valisi Cahit Kıraç ile İzmir'in Buca İlçesi Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu'nun "tanık" sıfatıyla ifadesini alacak.

Aygan'ın itirafları ortaya çıkarmıştı

Şırnak'ta 1993-1995 yılları arasında işlenen 25 faili meçhul cinayetle ilgili olarak dönemin Şırnak Valisi olan İzmir Valisi M. Cahit Kıraç ile dönemin Cizre Kaymakamı olan Buca Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu ifade vermek üzere mahkemeye çağırıldı. Kıraç ve Bozacıoğlu henüz kendilerine tebligat gelmediğini, gelmesi durumunda gereğini yapacaklarını belirttiler. 1993-95 arasında gerçekleşen 25 faili meçhul cinayet ve asit kuyularına atıldığı öne sürülen kişilere ilişkin davada Kayseri eski İl Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kemal Atağ'ın da aralarında bulunduğu yedi kişi tutuklu yargılanıyor.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, Ergenekon tanığı Tuncay Güney ile eski JİTEM tetikçisi Abdülkadir Aygan'ın 1993- 1995 yılları arasında Şırnak ve Cizre bölgelerinde öldürülen kişilerin asite atıldıktan sonra Cizre'de bulunan BOTAŞ Karakolu ve civarında açılan kuyulara gömüldüklerini iddia etmeleri üzerine açılmıştı.

İddialar üzerine Şırnak Barosu suç duyurusunda bulunarak kuyuların açılmasını istemiş, Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı da kuyuların açılmasına karar vermişti. Açılan kuyularda çeşitli kemiklere rastlanmıştı.

Mustafa Ünlü / TARAF

HABERE YORUM KAT