1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Valinin gerekçesi yetmedi: Irkçı saldırgan tutuklandı
Valinin gerekçesi yetmedi: Irkçı saldırgan tutuklandı

Valinin gerekçesi yetmedi: Irkçı saldırgan tutuklandı

Trabzon'u gezmek için gelen Arap turiste saldıran ırkçı şahıs, hakkında yürütülen soruşturma sonucu çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Valiliğin açıklamasında öne sürdüğü gerekçe ırkçı şahsın paçayı kurtarmasına yetmedi!

18 Eylül 2023 Pazartesi 01:48A+A-

HAKSÖZ-HABER

Dün akşam Trabzon kent merkezi meydanında yaşanan hadisenin etkileri sürerken ırkçı şahsın tutuklandığı öğrenildi.

İddiaya göre iki Arap turist arasında sözlü tartışma yaşanmış ve civardaki polis ekipleri şahısları ayırmaya çalışmıştı. Bu esnada işgüzar bir ırkçı, Arap turistlerin birini yumruklayarak yere sermişti. "İddia" diyoruz çünkü saldırıya uğrayan Muhammed Al Ajmi'nin anlatımları hadisenin Valilik açıklamasındaki kadar basit olmadığını gözler önüne seriyor.

 

Olayın daha vahim boyutu ise Trabzon Valiliğinin yaptığı açıklama olmuştu.

Olaya dair teessüflerini bildiren Valilik açıklamasında garip olan husus, söz konusu ırkçı şahsın işgüzarlığına adeta kılıf aranmasıydı. Açıklamada, ırkçı saldırgan hakkında “Olayı ‘turistlerin polise mukavemet ettiği’ şeklinde yorumlayan bir Türk vatandaşı” diye bahsedilmesi söz konusu şahsın işgüzarca tutumunu adeta masumlaştırıyordu. Böyle bir yaklaşım satır arasında polise mukavemeti durumunda bir “yabancı”, ırkçı bir işgüzar tarafından darp edilebilir mesajını çağrıştırır. Valiliğin niyeti her ne kadar bu mesajı vermek olmasa da ırkçılar bundan moral alarak benzer hadiselerde işgüzarca tutumlarını artırabilir.

Neyse ki yargı söz konusu ırkçı şahsın işgüzarca tutumuna Valilik kadar naif davranmadı. Gözaltındaki işlemlerden sonra mahkemeye sevk edilen şahıs tutuklandı.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum