1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Vakit’in Bir Tek Haberine HSYK’dan 13 Dava
Vakit’in Bir Tek Haberine HSYK’dan 13 Dava

Vakit’in Bir Tek Haberine HSYK’dan 13 Dava

Yüksek yargı üyeleri, ‘312 General’in taktiğini uygulamaya başladı. Vakit’i susturmak için topluca dava açma yolunu seçen HSYK’nın 13 üyesi, bir haber dolayı Vakit gazetesine 13 ayrı dava açtı.

02 Eylül 2010 Perşembe 04:24A+A-

Yüksek yargı üyeleri, Ergenekon Terör Örgütü'nü deşifre eden gazetemizi susturmak adına ilginç bir yönteme başvurdu. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeleri ile Yargıtay 11. Ceza Dairesi üyelerinin tamamı, Vakit gazetesini susturmak için topluca dava açıyor.

1) BİR HABERE 13 DAVA!

HSYK'nın yüksek yargıdan gelen 10 üyesi ile 3 hakim, birlikte hareket etti ve 13 yargı üyesi bir haberimizden dolayı gazetemize 13 ayrı dava açtı. HSYK'nın yargıdan gelen HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, HSYK asil üyeleri Suna Türkoğlu, Ali Suat Ertosun, Musa Tekin ve Orhan Cem Erbük ile HSYK'nın yedek üyeleri Coşkun Öztürk, F. Anıl Genç, Ayşe Albayrak Doğan, Feyzi Altınok ve H. Ceyda Kerman ile İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Oktay Kuban, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hâkimi Yılmaz Alp ve İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hâkimi Mehmet Ekinci, "Bu da 'Kafes'çileri tahliye planı" başlıklı haberimizden dolayı, gazetemiz muhabiri Murat Alan ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Ahmet Can Karahasanoğlu'na dava açtı.

Haberde; Poyrazköy ve amirallere suikast davası ile birleştirilen Kafes Eylem Planı davasına bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu'nun kalp krizi geçirmesinin ardından, Şemdinli davasını askerî mahkemeye gönderen Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci'nin, HSYK tarafından İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde görevlendirilmesine dikkat çekilmiş ve "12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan müdahaleyle, davanın askerî mahkemeye veya uyuşmazlık mahkemesine gönderilmesinin planlandığı iddia edildi" denilmişti. Haberde, Balyoz Darbe Planı sanıklarını tahliye eden hakimler Oktay Kuban ile Yılmaz Alp'den bahsedilmişti.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi; HSYK'nın 10 üyesi ve 3 hakimin başvurusu üzerine, söz konusu iddiaları gündeme getiren gazetemizin, "Adli Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs", "Hakaret", "Kurul Halinde Çalışan Kamu Görevlilerine Görevlerinden Dolayı Hakaret" ve "Sesli Yazılı veya Görüntülü Bir İleti İle Hakaret" suçlarını işlediğini iddia etti ve gazetemize dava açtı.

2) YARGITAY 11. CEZA DAİRESİ ÜYELERİ İLE SANIK CİHANER, BİRLİKTE DAVA AÇTI!

Yargıtay 11. Ceza Dairesi de, tıpkı HSYK gibi topluca dava açıyor. Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker ve üyeler Saniye Tarhan, Hüseyin Boyrazoğlu, Hüseyin Eken, Halit Baysoy ile Erzincan'da yürütülen Ergenekon Terör Örgütü davasında sanık olan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, gazetemizde yer alan haberden dolayı şikâyetçi oldu. Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi de, gazetemiz yazarı Hasan Karakaya, haberde görüşleri yer alan Emekli Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, muhabirlerimiz Murat Alan ve Aslan Değirmenci, Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Ahmet Can Karahasanoğlu hakkında dava açıldı.

3) HSYK'NIN 10 ÜYESİ DAVA AÇTI

HSYK'nın yargıdan gelen 10 üyesi, kendilerinin uzmanlık alanını anlatan haber ve köşe yazısından dolayı yazarımız Hasan Karakaya, muhabirimiz Kenan Kıran ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Ahmet Can Karahasanoğlu hakkında dava açtı. Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin hazırladığı iddianamede, haberle, "Kamu görevlisine basın yoluyla hakaret" edildiği iddia ediliyor.

4) YARGITAY 11. CEZA DAİRESİ ÜYELERİNİN TAMAMI DAVA AÇTI!

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi; Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya'nın, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan 10 sanık ile Balyoz Darbe Planı iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan 14 sanığın tahliye edilmesini eleştiren basın açıklamasına dava açtı. Mahkeme, Yargıtay 11. Ceza Dairesi üyeleri ile İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hâkimi Yılmaz Alp'in şikâyeti üzerine Rıdvan Kaya ile Özgür-Der'in basın açıklamasını yayınlayan gazetemize de dava açtı.

5) İP BAŞVURDU, 8 ÇALIŞANIMIZA DAVA AÇILDI

İşçi Partisi (İP), Cumhuriyet gazetesinin Ergenekon terör üssü olduğu, Cumhuriyet gazetesinde çalışanların Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandığı ya da gözaltına alındığına yönelik haberimizin ardından, gazetemiz hakkında şikâyetçi oldu ve Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, "Gizliliğin ihlâl" edildiği gerekçesiyle gazetemizin 8 çalışanına dava açtı.

YÜKSEK YARGI ÜYELERİ ŞAHSİ OLARAK DAVA AÇIYOR!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, YARSAV Kurucu Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Danıştay 1. Daire Başkanlığı Üyesi Abdullah Dörtlemez, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hâkimi Oktay Kuban, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hâkimleri Yılmaz Alp ve Tuncay Aslan, HSYK Asil Üyesi Ali Suat Ertosun ve Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan da, şahsi olarak gazetemize dava açıyor. Davaların, Ergenekon iddianamelerinde delil klasörlerinde yer alan telefon görüşmeleri, belgeler ve soruşturmadaki eksiklikleri eleştiren haberlerimize açılması dikkat çekiyor.

MUHAMMED EMİN / VAKİT

HABERE YORUM KAT