1. HABERLER

  2. HABER

  3. Usame’ye Karşı On Yıllık Tezgâh
Usame’ye Karşı On Yıllık Tezgâh

Usame’ye Karşı On Yıllık Tezgâh

ABD'nin Pakistan'da El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i öldürmek için düzenlediği operasyonun 10 yıl önceki gizli bir plana dayandığı ortaya çıktı.

11 Mayıs 2011 Çarşamba 10:24A+A-

İngiliz The Guardian gazetesi, ABD'nin, Bin Ladin'in saklandığı yerin tespit edilmesi halinde Pakistan'da tek taraflı operasyon düzenlemek için 10 yıl önce İslamabad hükümetiyle bir anlaşma yaptığını gün yüzüne çıkardı.

 

Sır gibi saklanan anlaşmanın en dikkat çeken yanı ise, Pakistan'ın tek taraflı bir müdahaleye göstermelik olarak itiraz edeceği üzerinde uzlaşması oldu. Gazeteye göre anlaşma, dönemin Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile 11 Eylül saldırıları sonra Bin Ladin'i yakalamak adına Afganistan'da savaş başlatan ABD eski Başkanı George Bush arasında imzalandı.

Anlaşmaya göre, İslamabad yönetimi, Bin Ladin'in, yardımcısı Ayman el-Zevahiri'nin ve onun ardından gelecek liderlerin yakalanması için topraklarında tek taraflı operasyon düzenlenmesi için açık çek verdi. Ve 2 Mayıs'taki operasyon sonrası yaşananlar, söz konusu anlaşmanın varlığını ispat eder nitelikte oldu. Daha önce Pakistanlı yetkililer operasyon hakkında hiçbir bilgileri olmadığını belirtmiş, ancak Başbakan Yusuf Riza Gilani önceki gün ülkesinin 'tüm gücüyle karşılık verme hakkı olduğunu' kaydetmişti. İngiltere'de sürgündeki Müşerref de operasyona tepki göstermişti. Pakistan'ın ABD operasyonlarına karşı sergilediği tavır,

Wikileaks belgeleriyle de örtüşüyor. Belgelerde Gilani'nin ABD'li yetkililere, 'Doğru hedefi vurmanız halinde operasyon yapmanız umrumda değil. Protesto eder sonra da görmezden geliriz' dediği öne sürülmüştü.

ADAY 'HAYALET KOMANDO'

Bu arada CIA'in, Bin Ladin'den sonra El Kaide'nin başına 'Hayalet Komando' İlyas Keşmiri'nin geçebileceğini öngördüğü belirtildi. Keşmiri, Avrupa'daki bazı kentlere yapılan 'Mumbai tipi bombalı saldırılar'dan sorumlu tutuluyor. Sürekli pilot gözlükleri takan Keşmiri, istihbarat örgütlerine göre adeta bir hayalet...

(Kaynak: Yeni Şafak)

HABERE YORUM KAT