1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üreticilerden Büyük Yanıltma: Alkolsüz Bira
Üreticilerden Büyük Yanıltma: Alkolsüz Bira

Üreticilerden Büyük Yanıltma: Alkolsüz Bira

Yeşilay Genel Başkanı Muharrem Balcı, bira üreticilerinin alkolsüz bira adı altında bir yanıltma içerisine girdiklerini belirtti.

08 Haziran 2011 Çarşamba 20:51A+A-

Muharrem Balcı'nın açıklamasının tam metni:

Bira ve alkol üreticileri, satışlarını artırmak için yeni aldatmacalara başvurarak insanların sağlığıyla oynamaya devam ediyor.

İnsanların özgürlüğünü elinden alan, sağlıklı yaşamasını ve düşünmesini engelleyen, bireyleri yalnızlaştırıp sosyal yaşamdan uzaklaştıran, trafik kazalarının birinci derecede sebebi ve aile içi şiddetin ve ailelerin parçalanmasının en büyük nedenlerinden olan alkol bağımlılığı hala en büyük tehdit olarak varlığını sürdürmektedir. Hal böyleyken, insanların sağlığını hiçe sayarak sadece daha fazla para kazanma peşinde olan alkol firmaları yanıltıcı isimler ve reklamlarla insanları alkol kullanmaya teşvik ediyor ve onları bağımlı hale getirmeye çalışıyor.

 "Alkolsüz Bira" adı altında piyasaya sürülen içecekler, pek çok firma tarafından yazılı ve görsel yayın organlarında yer alan reklamlarla satışa sunuldu. Ancak nedense firmalar, alkol içermediğini iddia ettikleri bu içeceğe isim olarak "bira" adını vermekten uzak kalmıyorlar. Alkolsüz diye halkın ve gençlerin yanıltılmaya çalışıldığı bu içecekler hem bira adı altında hem de klasik bira şişelerinde sunuluyor. Reklamlarda, internet sitelerinde vs alanlarda tanıtımının yapıldığı bu içeceğin sağlıklı olduğu, hatta hamileler için faydalı olduğu gibi akıl almaz iddialarla kamuoyu oluşturulmaya ve kullanımı artırılmaya çalışılıyor.

Alkolsüz bira diye piyasaya sürülen bira, içerisinde %5-7 oranında etil alkol bulunan biranın, etil Alkol oranının vakumla azaltılmasıdır "Alkolsüz Bira" ismi ile satılan içeceklerde %0.5 oranında alkol bulunmaktadır. (Alkolsüz Bira: Doğal yoldan oluşan alkolün belirli prosesler sonucu içinden uzaklaştırıldığı, normal biralara göre daha düşük kalorili bir bira çeşididir. - Efes Pilsen İnternet Sitesi)

Tadı normal bira tadına çok benzediği için, normal biraya ve alkole başlamayı kolaylaştırmaktadır. Çocukları ve gençleri alkol ile tanıştırmanın en "masum" (!) yolu olarak bulunmuş, daha önce de birkaç kere denenmiş bir yöntemdir.

Ancak, özellikle belirtilmesi gerekir ki söz konusu bu içeceklerde oranı düşürülmüş olsa da alkol bulunmakta, alkol bağımlılığına giden yolda bu gibi içecekler en önemli sebebi oluşturmaktadır. Bira üreticilerinin reklam yasaklarını delmek, kanun yollarını dolanmak ve kar paylarını artırmak için kullandıkları bu yanıltıcı ve zararlı yolda, ne yazık ki anne adaylarını ve henüz anne karnındaki bebekleri bile amaçları için kullanmaktan çekinmedikleri ortadadır.

1920 yılında içkiyle savaş amaç edinilerek kurulmuş, günümüzde de alkol başta olmak üzere bütün zararlı maddelerin kullanımına ve bağımlılıklara karşı mücadelesini sürdüren Yeşilay Cemiyeti olarak mücadelemiz devam edecektir. Halkımızın da alkol kullanımı ve bağımlılığı tehlikesinin farkında olması, tek amacı daha çok para kazanmak olan şirketlere karşı daha bilinçli davranması gerekmektedir.

Av. Muharrem BALCI
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı

HABERE YORUM KAT