1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ürdünlü Pilotun Öldürülmesine ve İdamlara Kınama
Ürdünlü Pilotun Öldürülmesine ve İdamlara Kınama

Ürdünlü Pilotun Öldürülmesine ve İdamlara Kınama

Dışişleri Bakanlığı, IŞİD'in Ürdünlü pilot Muaz el- Kesasibe'yi öldürmesini kınadı.

04 Şubat 2015 Çarşamba 03:41A+A-

Dışişleri Bakanlığı, IŞİD'in Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'yi öldürmesini kınayarak, Türkiye'nin “terörizmle mücadele”de Ürdün ve uluslararası toplumla tam dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'in IŞİD tarafından katledildiğinin büyük bir üzüntüyle öğrenildiği bildirildi.

Türkiye'nin “terörizmle mücadele”de Ürdün ve uluslararası toplumla tam dayanışma içinde olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Hiç bir insani değerle bağdaşmayan bu canice eylemi nefretle kınıyor, Kesasibe ailesine, kardeş Ürdün Krallığı’na ve Ürdün halkına başsağlığı ve sabır diliyoruz" denildi.

***

BİR KINAMA DA MISIR’A

Öte yandan Mısır’da verilen idam kararları da Dışişleri Bakanlığı’nca kınandı. Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "Mısır’da 2013 Temmuz’unda yapılan darbenin ardından mahkemelerde alınan siyasi kararlar çerçevesinde sayıları 1000'e varan toplu idam cezalarının yeni bir bölümünü oluşturan 183 kişinin idam cezalarının onanmasını şiddetle kınıyoruz" ifadesi kullanıldı.

2013 darbesinden bu yana siyasi tutukluların sayısının 20 bine ulaştığı Mısır’da kalıcı barış ve istikrara, vicdanları yaralayan, adil yargılamadan uzak toplu idam kararlarıyla ulaşılamayacağının açık olduğu kaydedilen açıklamada, Türkiye'nin, Mısır halkıyla dayanışmasını sürdüreceği ifade edildi.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum