1. HABERLER

  2. HABER

  3. Uras: PKK, Silahları Toprağa Gömmeli
Uras: PKK, Silahları Toprağa Gömmeli

Uras: PKK, Silahları Toprağa Gömmeli

BDP Milletvekili Ufuk Uras, PKK'nın silahlarını artık toprağa gömmesi gerektiğini, silahlı mücadelenin hiçbir şekilde meşru olmadığını vurguladı. Sorununun Meclis çatısı altında çözülebileceğini savunan Uras, partisi BDP'ye de eleştiriler yöneltti, "Çatış

24 Haziran 2010 Perşembe 06:56A+A-

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, son günlerde artan saldırılar üzerine Meclis'te bir basın toplantısı düzenledi. Partisinin diğer milletvekillerinden farklı görüşler ortaya koyan Uras, başta PKK olmak üzere konuyla ilgili bütün kesimleri suçladı. Partisi BDP'ye de eleştiriler getirdi. BDP milletvekili olmadan önce sık sık, "PKK silahları toprağı gömmelidir." açıklaması yaptığı hatırlatılan Uras, "Görüşlerim aynen devam ediyor." dedi. İnkâr politikalarıyla bir yere varılamayacağı gibi şiddetle de bir yere varmanın mümkün olmadığını vurguladı. PKK'nın 'aktif savunma' olarak tanımladığı tarzdan vazgeçerek barış tavrı ve dili kullanmasını istedi. Partisiyle ilgili olarak da, çatışma politikalarına dönüşe katkıda bulunmanın kabul edilemeyeceğini kaydetti. BDP'ye, "Diyalog ve muhataplık talebi elbette haklıdır ama bu taleplerin bugün karşılanmamış olması, iki halkı 'ötekileştirici kan politikalarının nesnesi durumuna düşürecek' silahlı tercihlere meşruiyet sağlayamaz." eleştirisini getirdi.

İNİSİYATİF STATÜKOCULARIN ELİNE GEÇİYOR

Uras'ın hedefinde muhalefet partileri de vardı. 'Vesayetçi ve statükocu' muhalefetin, açılımın içinin boş olmasını istediğini söyledi. Bugüne kadar yaşananların da bu kesimlerin isteklerine hizmet ettiğini belirtti. Uras, "Atılan her yanlış adımla birlikte siyasal inisiyatif savaş yanlılarının, statükocuların, ırkçı ve milliyetçi koalisyon peşinde koşanların eline geçmesine hizmet ediyor." görüşünü paylaştı.

Bu noktada hükümete de önemli görevler düştüğünün altını çizen BDP'li vekil, 'demokratik açılım'ın içinin muhakkak doldurulması gerektiğini vurguladı. Bu çerçevede, tutuklu BDP'lilerin serbest bırakması ve bu parti ile düzenli ilişki kurulması gibi öneriler sıraladı. Uras, "Sorunun kaynağı içeridedir. Çözüm yeri Meclis'tir. Çözüm, karşılıklı güven ikliminde anayasal vatandaşlık ve onun bütün yasal karşılıklarının adım adım devreye sokulmasıdır." diye konuştu.

Uras, yaşanan olaylar karşısında başkasından bir şeyler beklemek yerine herkesin bizzat harekete geçmesi gerektiği üzerinde de durdu. "Biz üniversitede buna 'cankurtaran sendromu' diyoruz. Ortada bir yaralı var, herkes başkasından ambulans çağırmasını beklememeli, bizzat bu işi yapmalı." tavsiyesinde bulundu. Uras, başka bir soru üzerine Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının geri adım olacağını ifade etti. Konunun siyaseten ve diplomatik olarak çözülmesi gerektiğini savunan BDP Milletvekili, bu kapsamda Kuzey Irak'la geliştirilen ilişkileri de memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Bu arada BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da PKK'ya silah bırakma çağrısı yaptı. Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) Sözcüsü Şanar Yurdatapan ile birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Kaplan, "Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonları durdurmalı, PKK'nın da silahları bırakması gerekir." dedi.

HABERE YORUM KAT