1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Üniversiteden ırkçı Tanju Özcan'a: İftiracı ve kötü niyetli bir zihniyet
Üniversiteden ırkçı Tanju Özcan'a: İftiracı ve kötü niyetli bir zihniyet

Üniversiteden ırkçı Tanju Özcan'a: İftiracı ve kötü niyetli bir zihniyet

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, yabancı öğrencilerin kayıtlarında rüşvet alındığı iftirasını atan ırkçı Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a tepki gösterdi.

17 Nisan 2024 Çarşamba 20:21A+A-

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın iftiralarına yanıt verdi. 

Üniversitede onlarca ülkeden öğrencinin eğitim gördüğü aktarılan açıklamada, "Tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Bolu şehri; hoşgörü, empati ve kültürel çeşitliliği yerine maalesef mesnetsiz iftiralarla gündem haline getirilmeye çalışılmaktadır. Üniversitemiz uluslararası öğrenci kabulünde, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanan Uluslararası Öğrenci Kabul Yönergesini uygulamakta, yönerge dışında herhangi bir öğrenci kabulü yapmamaktadır" denildi. 

Öğrencilerin zan altına bırakıldığı belirtilen açıklamada, "Öğrenciler kayıt sürecinde diğer gerekli belgelerinin yanı sıra ilgili makamlardan aldıkları sabıka kaydını da sağlamak zorundadır. Buna karşılık tüm uluslararası öğrencileri peşinen suçlayan, töhmet altında bırakan ve hedef gösteren ifadelerin kullanılması iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Bu kötü niyetli zihniyetin daha önce de insan hakları ve eşitlik ilkesine aykırı biçimde yabancıları ötekileştirerek ayrımcılık yasağını ihlal ettiği ve Belediyenin ceza almasına neden olduğu hafızalardaki yerini korumaktadır" ifadelerine yer verildi.

Irkçı Özcan'ın sözlerine "iftira" denilen açıklama “Anadolu irfanının zenginliği ile kentine, ülkesine ve dünya insanlığına katkı veren Üniversitemiz, stratejik planında yer verdiği uluslararasılaşma hedefine yönelik çalışmalarına devam edecektir. Ciddiyetten ve iyi niyetten uzak açıklamalar ve iftiralara boyun eğmeden Milletimiz, Ülkemiz ve Şehrimiz için en iyisini ortaya koyma çabamız sürecektir." denildi.

Irkçılık ve gayri insani uygulamalarını gündemde yer tutan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan "Bolu’yu, Karabük yaptırmam!!! Karabük Üniversitesi’nin öğrenci sayısının %50’sini yabancı yapan ve üniversiteyi dünyaya rezil eden İbrahim Kürtül denen şahsı Bolu’ya kim veya hangi tarikat görevlendirdi? 2019’da Bolu’da 306 olan yabancı öğrenci sayısı bu şahsın gelişi ile birlikte bugün nasıl 3.234’e çıkmış?" demişti. 

Yabancı öğrencilerin kaydı için rüşvet ödendiği iftirasını atan Özcan, "Bu şahsın getirdiği yabancılar hangi ajanslara ne paralar ödüyorlar? Oturma izni için yabancıların para karşılığı öğrenci gösterildiğine dair iddialar doğru mudur? Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Mustafa Alişarlı ile İbrahim Kürtül denen bu şahsın ortak bir maneviyat birliği bulunmakta mıdır? İbrahim Kürtül denen şahıs Bolu’daki görevinden alınmadığı sürece ben bu işlerin peşini bırakmam, Bolu’yu Karabük gibi dünyaya rezil ettirmem!!!" ifadelerini kullanmıştı.

 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum