1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üniversitede 'Kürtçe' İçin İlk Zil!
Üniversitede Kürtçe İçin İlk Zil!

Üniversitede 'Kürtçe' İçin İlk Zil!

AK Parti Hükümetinin geçen yıl düğmeye bastığı Kürt açılımında eğitim/öğretim alanında ilk sonuç alındı. İlk kez bir üniversitede Kürtçe bölüm faaliyete geçti.

16 Eylül 2010 Perşembe 13:20A+A-

AK Parti hükümetinin Kürt sorununu çözmek için başlattığı 'Kürt açılımı' çalışmaları ilk meyvesini verdi. Mardin Artuklu Üniversitesi'nde 'Kürtçe bölüm' faaliyete geçti.

'Yaşayan Diller Estitüsü' adı altında yüksek lisans düzeyinde öğrenci almaya başlayan Mardin Artuklu Üniversitesi'nin açtığı Kürtçe bölüme ilk iki günde 21 kişi başvurdu.

24 Eylül'e kadar başvuruların alınacağını belirten Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım, bu yıl ilk kez Kürtçenin Kurmançi ve Zazaca lehçelerinde 20 yüksek lisans öğrencisinin alınacağını söyledi.

Kürt dili için akademisyen sorununun giderildiğini belirten Yıldırım, "Yüksek lisans için alınacak öğrencilerin herhangi bir 4 yıllık fakülteden mezun olması ve diploma notunun en az 60 olması gerekiyor. Bunun yanı sıra YÖK'ün koyduğu 55 sözel taban puanı olan herkes müracaat edebilecek. 24 Eylül'e kadar 500'ün üzerinde bir başvuru bekliyoruz. Kayıt işlemlerinin ardından üniversiteye alınacak öğrencilerin Kürtçe eğitimi için ders başı yapacağız." açıklamasını yaptı.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum