1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. UNICEF: Halep’te Durum Her Geçen Gün Daha Kötüye Gidiyor
UNICEF: Halep’te Durum Her Geçen Gün Daha Kötüye Gidiyor

UNICEF: Halep’te Durum Her Geçen Gün Daha Kötüye Gidiyor

UNICEF Suriye Temsilcisi Singer, Halep’in doğusunda sâdece son 10 günde 31 bin 500 kişinin yerlerinden edildiğini ve bunların yüzde 50’sinin çocuklardan oluştuğunu belirtti.

08 Aralık 2016 Perşembe 17:55A+A-

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Suriye Temsilcisi Hanaa Singer, Suriye’de Rusya destekli Beşşar Esed güçleri ve İran destekli milislerin yoğun saldırısına maruz kalan Halep’e ilişkin, “Halep’in doğusunda sâdece son 10 günde 31 bin 500 kişi yerlerinden edildi. En son tahminlere göre, yerinden olmuş sivillerin en az yüzde 50’sini çocuklar oluşturuyor.” dedi.

AA’da yer alan habere göre, Singer, yaptığı açıklamada, UNICEF adına bulunduğu Halep’ten yeni döndüğünü belirterek, şehirde durumun her geçen gün daha kötüye gittiğini belirtti.

“Acımasızca ve Sağır Edici”

Esed güçleri ve işbirlikçilerinin, direnişçilerin kontrolündeki Doğu Halep’te, yüz binlerce sivile karadan ve havadan, saldırılar düzenlemesine değinen Singer, “Halep’te son dönemdeki bombardıman ve topçu ateşi Suriye standartlarından bile daha şiddetli oldu. Bombardıman ve patlamalar acımasızca ve sağır ediciydi.” ifadesini kullandı.

Singer, Suriye’de bu yıl okullara yönelik 84 saldırı olduğunu anımsatarak, söz konusu saldılar sonucu 69 çocuğun hayatını kaybettiğini ve yüzlercesinin de yaralandığına dikkat çekti.

“Yaşanan Acılar Dayanılmaz Boyutlarda”

Rusya destekli Beşşar Esed güçleri ve İran destekli milislerin yoğun saldırısına maruz kalan Halep’in doğusunda sâdece son 10 günde 31 bin 500 sivilin yerinden ediliğine işaret eden Singer, en son tahminlere göre bu sivillerin en az yüzde 50’sinin çocuklardan oluştuğunu vurguladı.

Singer, bütün dünyanın odaklandığı şehrin doğusunda yaşanan acıların dayanılmaz boyutlarda olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Kuşatma altındaki 16 bölgeden biri olan Halep’in doğusunda neredeyse yarım milyon çocuk kötü şartlar altında hapsedilmiş durumda. Çatışma içindeki bütün tarafları sivillere, okullara ve hastanelere yönelik saldıralara son vermeye, çocukları savaştırmaya ve kuşatmayı bir savaş silahı olarak kullanmaya bir son vermeye çağırıyoruz. Suriyeli aileler ve çocukların en büyük isteği evlerine dönmek, barış içinde yaşamak ve güzel ülkelerinin yeniden inşâsına katkıda bulunmak.”

HABERE YORUM KAT