1. HABERLER

  2. HABER

  3. UNESCO Çareyi İnternetten Bağışta Arıyor
UNESCO Çareyi İnternetten Bağışta Arıyor

UNESCO Çareyi İnternetten Bağışta Arıyor

Filistin'in tam üyeliğe kabul edilmesinin ardından ABD'nin yaptığı mali yardımı kestiği Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), mali krizden çıkmak için bağış kampanyası düzenliyor.

12 Kasım 2011 Cumartesi 01:23A+A-

UNESCO ayrıca, Türkiye dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitim ve kültür alanında yaptığı yardım programlarını 2011 sonuna kadar askıya aldı. Örgüt bütçesinin dörtte birini oluşturan 70 milyon dolar tutarındaki ABD fonlarının kesilmesinin ardından, Filistin'in üyeliğine karşı çıkan Almanya ise mali desteğini çekme kararından vazgeçti.

UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova, örgütün 2011 yılı bütçesi için 65 milyon dolarlık açık öngörüldüğünü belirterek, yıl sonuna kadar yapılacak programların iptaliyle 35 milyon dolar tasarruf yapılmasının planlandığını söyledi. UNESCO içinde bir 'acil fon' kurulmasını öneren Bokova, 2012-2013 için bütçe açığını 143 milyon dolar olarak tahmin ediyor.

UNESCO bütçesinin yüzde 70'ini dünyanın farklı yerlerindeki eğitim ve kültür alanındaki destek programları, yüzde 30'unu personel giderleri ve ulaşım ücretleri gibi genel masraflar teşkil ediyor. İlk etapta, personelin krizden olumsuz etkilenmesi beklenmiyor. Ancak, 2012 sonunda oluşacak 143 milyon dolarlık açığa çözüm bulunamazsa, çalışanları da etkileyecek radikal önlemler alınabilecek. Bokova, örgüt çalışanlarına mevcut durumu özetleyerek çalışanlarından kendilerine destek olmalarını ve tasarrufta bulunmalarını istedi. Bokova, internet üzerinden bağış çağrısında bulunurken, kredi kartı yoluyla yapılan başvurulara yoğun ilgi gösterildiği belirtiliyor. UNESCO konferans, gezi ve yayın gibi aktivitelerde yapılan harcamalarını düşürecek.

Emre Demir / Zaman 

HABERE YORUM KAT