1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ülkücülerin Hapiste Kalmasına MHP Göz Yumdu
Ülkücülerin Hapiste Kalmasına MHP Göz Yumdu

Ülkücülerin Hapiste Kalmasına MHP Göz Yumdu

Eski MHP Trabzon Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu, İsa Armağan ve Haluk Kırcı'nın 2000 yılında çıkarılan ve 'Rahşan affı' olarak bilinen 4616 sayılı kanundan yararlanması için verdiği önergenin kendi partisi tarafından engellendiğini savundu.

07 Eylül 2010 Salı 07:09A+A-

Yüksek yargının da ülkücülere karşı çifte standart uyguladığını ve hâlâ 30 yıldır cezaevinde yatan ülkücü olduğunu belirten Bıçakçıoğlu, "Ülkücülük vicdandır ve vicdanı olan bu değişikliğe 'evet' diyecektir." açıklaması yaptı.

12 Eylül'de yapılacak anayasa değişikliği referandumu, yaklaşık 30 yıldır cezaevinde olan ülkücülerin durumunu da gün yüzüne çıkardı. 12 Eylül 1980'de idamla yargılanan, cezası daha sonra müebbet hapse çevrilen çok sayıda tutuklu, 1991 yılında çıkarılan ve kamuoyunda 'Özal affı' olarak bilinen 3713 sayılı kanunla tahliye edildi. Muhsin Kehya, Bünyamin Adalı, İhya Vural, Ünal Osmanoğlu, İsmail Bandırmalı gibi ülkücüler ise eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın itirazı üzerine halen cezaevinde yatıyor. MHP'nin hükümet ortağı olduğu 2000 yılında çıkarılan ve 'Rahşan affı' olarak bilinen 4616 sayılı kanun da cezaevinde yatan ülkücülere uygulanmadı. O günlerde Meclis'te olan eski MHP Trabzon Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu, Trabzon Karadeniz'den Günebakış Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, ilginç bir iddia ortaya attı. Bıçakçıoğlu, 'Rahşan affı' sırasında İsa Armağan ve Haluk Kırcı'nın aftan yararlanması için verdiği önergenin, kendi partisi MHP tarafından engellendiğini savundu. "Üyesi olduğum hükümet milletvekilliğimin düşmesini istedi." dedi.

Hasan Demir / ZAMAN

HABERE YORUM KAT