1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Ukrayna Radarlarını NATO'ya Sunmaya Hazır'
Ukrayna Radarlarını NATOya Sunmaya Hazır

'Ukrayna Radarlarını NATO'ya Sunmaya Hazır'

Rusya ile NATO arasında füze kalkanı tartışmaları sürerken, Ukrayna, kendi radar sistemlerini, NATO'nun kullanımına sunmaya hazır olduğunu açıkladı.

25 Kasım 2010 Perşembe 10:08A+A-

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Raisa Bogatiryova, Ukrayna'nın sadece füze kalkanının kurulması konusunda değil, kendi radar sistemlerini NATO'nun kullanımına sunma konusunda da işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Raisa Bogatiryova, Ukrayna'nın Sivastopol ve Mukaçevo Radar Üslerini NATO'nun kullanımına sunmaya hazır olduğunu söylerken, Konsey Başkan Yardımcısı Stepan Gavriş de, Ukrayna'nın NATO üyeliği konusunun rafa kalkmış olmasına rağmen, Ukrayna yönetiminin, NATO ile işbirliğini derinleştirerek sürdürme kararında olduğunu açıkladı.

Bu açıklamalar, Ukrayna'daki yönetimin göründüğü kadar Rusya yanlısı olup olmadığı tartışmasını da gündeme getirdi.

Bu yılın başında düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini Rusya yanlısı olarak tanınan Viktor Yanukoviç'in kazanmasından sonra, pek çok gözlemci, Ukrayna'nın dış politikada Rusya yanlısı bir çizgi izleyeceği değerlendirmesinde bulunmuşlardı.

Oysa, özellikle yaz aylarından bu yana iki ülke arasında yaşananlar, ilkbahar dönemindeki yakınlaşma sürecinin sona erdiğini gösteriyor. Bölgesel enerji politikaları ve ekonomik işbirliği alanlarında, iki ülke arasında ciddi görüş ayrılıkları, su yüzüne çıkmış durumda.

Uluslararası kamuoyunda "Rusya yanlısı" olarak bilinen Viktor Yanukoviç, devlet başkanı seçildikten kısa bir süre sonra, parlamentonun, Ukrayna'yı "blok dışı" ve "tarafsız ülke" ilan eden bir yasa tasarısını kabul etmesini sağlamış, bu gelişme, Batı yanlısı ve milliyetçi çevrelerde, büyük tepkilere neden olmuştu. Batı yanlısı ve milliyetçi muhalefet, Ukrayna'nın yeni yönetiminin, NATO ile işbirliğine son vererek, ülkeyi Rusya'nın güdümüne sokmayı amaçladığını savunuyordu.

Diğer yandan, Ukraynalı uzmanlar ve diplomatik çevreler içinde muhalefetin bu değerlendirmesine katılmayanlar da var.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Ukrayna Toplumsal Araştırmalar ve Siyasi Analizler Enstitüsü Başkanı İhor Todorov, söz konusu yasada geçen "blok" kelimesinin hukuki bir terim olmadığını, daha ziyade, Sovyetler Birliği döneminden kalma siyasi bir söylem olduğunu belirtiyor.

Todorov, NATO yetkililerinin de, bu yasanın kabulünden sonra yaptıkları açıklamada NATO'nun bir askeri blok olmadığını, siyasi yönü üstün durumda olan uluslararası bir örgüt olduğunu belirttiklerine dikkat çekerek, yasanın, Ukrayna'nın gelecekteki NATO üyeliğine engel teşkil etmediği yorumunu yapıyor.

Todorov'un değerlendirmesine göre, Ukrayna yönetimi, bu yasayı, işbaşına geldiği ilk zamanlarda gerek Rusya'ya, gerekse Rusya'yla yakınlaşmayı savunan kendi seçmen tabanına olumlu bir sinyal vermek için kabul etmişti.

Bunlara ek olarak, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in, Avrupa Birliği yetkilileri ile görüşmesinde, kendi Rusya yanlısı söylemlerini kastederek "siz benim söylediklerime değil", icraatlarıma bakın" dediği de basına yansımış durumda.

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginlikler, son aylarda daha belirgin biçimde görülmeye başladı.

Geçtiğimiz haftalarda Rusya'nın 1. Kanal'ında Yanukoviç'i alaya alan bir parodinin yayımlanması, Rusya'nın Ukrayna yönetimine uyarısı olarak değerlendirildi.

Siyasi çevreler, ülke içinde siyasi istikrar isteyen Yanukoviç'in, bu sebeple Batılı ülkelerle ilişkileri önümüzdeki dönemde yoğunlaştıracağı değerlendirmesinde bulunuyorlar.

(BBC)

HABERE YORUM KAT