1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Üçüncü Kurtarma Paketi" Parlamentodan Geçti
"Üçüncü Kurtarma Paketi" Parlamentodan Geçti

"Üçüncü Kurtarma Paketi" Parlamentodan Geçti

Yunanistan hükûmetinin 86 milyar avroluk "Üçüncü Kurtarma Paketi"ne ilişkin Avrupalı kurumlarla vardığı anlaşma, hükûmet ve muhalefet partilerinden 222 milletvekilinin "evet" oylarıyla, Yunanistan Parlamentosu’nda onaylandı.

14 Ağustos 2015 Cuma 11:41A+A-

Dün acil koduyla ve yasa tasarısı şeklinde parlamentoya getirilen anlaşma, gece yarısından sonra başlayan ve sabaha kadar süren görüşmelerin ardından, bugün yapılan oylamada, hükûmet ve muhalefet partilerinden 222 milletvekilinin "evet" oyu ile kabul edildi.

300 sandalyeli parlamentoda 297 milletvekilinin katıldığı oylamada, hükûmet kanadından bazı milletvekilleriyle muhalefet partilerinden 64 milletvekili "hayır" oyu kullanırken, 11 milletvekili ise çekimser kaldı.

Parlamentoda 149 sandalyesi bulunan hükûmetinin büyük ortağı SYRIZA’dan 31 milletvekili anlaşmaya karşı "ret" oyu kullandı.

İlk Aşamada 25 Milyar Avroya İhtiyaç Var

Avrupa Merkez Bankası, Yunan Parlamentosu’ndan geçen anlaşmanın bugün acilen toplanması kararlaştırılan Avro Grubu toplantısında ve bazı üye ülkelerin parlamentolarında onaylanmasının ardından, "Üçüncü Kurtarma Paketi" kapsamında, Yunanistan’a verilmesi kararlaştırılan 86 milyar avroluk kredinin bir bölümünü serbest bırakacak. Mali kriz nedeniyle ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan’ın, ödeme süresi gelen Avrupa Merkez Bankası ve IMF’ye olan borçlarını ödemek, bankaları sermayelendirmek ve devletin iç borçlarını karşılamak için ilk aşamada 25 milyar avroya ihtiyacı bulunuyor.

Yunanistan hükûmetinin iflastan kurtulmak için kabul etmek zorunda kaldığı anlaşma, 86 milyar avroluk yeni kredi sözleşmesi ve Yunanistan’ın yerine getirmeyi taahhüt ettiği ön koşullar olmak üzere ki bölümden oluşuyor.

Yunanistan ekonomisinde 2016 yılı için yüzde 0,50, 2017 için yüzde 1,75 ve 2018 için yüzde 3,5 faiz dışı fazlalık oluşturulması öngörülen anlaşmada, taşınmaz mal varlıklarında ve bazı ürünlerde vergilerin artırılması, iş ve sosyal güvenlikle ilgili konularda köklü değişiklikler yapılması, bazı mesleklerin ve enerji piyasasının serbestleştirilmesi, çiftçilere yakıt vergisi muafiyetinin kaldırılması ve tarım ürünlerinin vergilendirilmesi, özelleştirmeler için özel bir fon oluşturulması ve 2017 sonuna kadar bu fona özelleştirmelerden elde edilecek 6,4 milyarlık kaynak aktarılması gibi reformlar yer alıyor.

HABERE YORUM KAT