1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üç İtirafçı General İddiası
Üç İtirafçı General İddiası

Üç İtirafçı General İddiası

Balyoz Darbe Planı Davası’nın sanıkları arasında yer alan üç subayın mahkemede bütün bildiklerini anlatacakları iddia ediliyor.

23 Şubat 2011 Çarşamba 17:31A+A-

Yeni şafak gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, dünkü köşesinde "Balyoz sanıkları arasında yer alan bir general itirafta bulunabilir" iddiasını ortaya attıktan sonra bugün de Taraf gazetesi yeni iddialarla okuyucusunun karşısına çıktı.

Selvi, yazısında, itirafta bulunabilecek generalin sadece Balyoz Darbe Planı değil, kritik dönemlerde karargahta görev yapmış bir isim olduğunu belirtiliyor.

Selvi "İtirafçı general mi" başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi: "Asıl bombayı sona sakladım. Balyoz sanıkları arasında yer alan bir generalin itirafta bulunabileceği belirtiliyor.

Sadece Balyoz Darbe Planı değil, kritik dönemlerde karargahta görev yapmış bir generalden söz ediyorum. Bununla ilgili resmi prosedürün henüz başlatılmadığını biliyorum.

Belki o general vazgeçecek belki mahkeme gerekli görmeyecek. Ancak sansasyona meraklı bir gazeteci olmadığım bilinir. Böylesine önemli bir bilginin ne anlama geldiğini bilecek kadar da mesleki tecrübem var.

Ayrıca tanıkları korumak yargının en önemli görevidir. Bizim için ise aynı zamanda insani ve mesleki bir sorumluluktur.

Hayati tehlikesi olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak isim telaffuz etmem mümkün değil ama böyle bir eğilimin söz konusu olduğunu belirtebilirim. Yaşanacak şoku ve ortaya saçılacak gerçekleri tahayyül edemiyorum."

Merak konusu oldu

Balyoz Davası'nın 11 Şubatta yapılan duruşmasında, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına'nın da aralarında bulunduğu 163 muvazzaf ve emekli subay hakkında tutuklama kararı verilmişti.

Muhtemel Üç İsim Var

Taraf gazetesinin haberine göre, görüşü alınan yetkililer, Balyoz sanıkları arasında bulunan üç ismin mahkeme sürecinde tüm bildiklerini anlatacaklarını iddia ediliyor. Bu isimlerden ikisi general.

Tek Engel Aldıkları Eğitim

Görüşülen yetkililerden biri, bu üç isimden birinin devre arkadaşı. Her üç ismi de tanıyan askeri yetkili, plan öncesi yaşananların ayrıntılı olarak mahkemede itiraf edileceğini iddia etmiş.

Yetkili, "Plan öncesini bilen bu isimler, 'vicdan azabını artık daha fazla çekmek istemiyoruz' diyorlar. Bizlere ve yakın çevrelerine konuşacaklarını söylediler. Mahkemeye itiraflarda bulunabilirler" dediği ve bu üç generalin üzerlerindeki tek baskının aldıkları eğitim olduğu öne sürülüyor.

Generallerin aldıkları eğitim gereği silah arkadaşlarının bir dönem yaptığı yanlışları anlatmak istemediğini ifade ediği iddia edilen askeri yetkili şunları söylemiş: "Mecburi bir sahiplenme söz konusu.

Silah arkadaşını satmama ikilemindeler. Ancak o dönem yapılanları bildikleri için de vicdan azabından yastığa başlarını koyamadıklarını söylüyorlar. 2003 yılında şahit oldukları ve bildiklerini, zamanı geldiğinde açıklayacaklar."

"Sanık Subaylar İçin Gerekeni Yaparız"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Balyoz Planı Davası sanıkları arasında yer alan Jandarma Genel Komutanlığına bağlı subayların hukuki süreç içinde açığa alınabileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT