1. HABERLER

  2. HABER

  3. TV Pazarlığı Baykal’a Takıldı
TV Pazarlığı Baykal’a Takıldı

TV Pazarlığı Baykal’a Takıldı

CHP yönetiminin, partinin kanalı Halk TV’nin, Soner Yalçın’a satışı için görüşme yaptığı ancak Baykal’ın buna karşı olduğu belirtiliyor.

17 Şubat 2011 Perşembe 17:36A+A-

Oda TV adlı internet sitesinin sahibi Soner Yalçın, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yakın çevresinin etkili olduğu Halk TV'yi satın almak için bir süredir parti içerisinde ve iş çevrelerinde yoğun bir faaliyet yürütüyor. Yalçın'ın bu çerçevede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla yaptığı telefon görüşmelerinin de teknik takibe takıldığı iddia ediliyor. Partiye yakın kaynaklar, Kılıçdaroğlu'nun, kanalın Soner Yalçın ve ekibine satılmasının seçim sürecinde partiye büyük destek sağlayacağı düşüncesiyle satışa onay verdiğini ve devir sürecinde taraflarla görüşme trafiğinin de CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından yürütüldüğünü belirtiyorlar.

Baykal yüksek fiyat istedi

Edinilen bilgiye göre, Halk TV'nin Oda TV'ye satışı için yürütülen faaliyetler, Kılıçdaroğlu ve Yalçın arasında teknik takibe takıldığı iddia edilen telefon görüşmesinden ibaret değil. Soner Yalçın ve beraberindeki ekip, şubat ayı başında Ankara'ya gelerek, Gürsel Tekin'in yanı sıra, Baykal'ın çevresinden bazı isimlerle görüştü. Ancak görüşmeler, Baykal'ın temsilcilerinin lisans, uydu ve çalışanlara borçlar gibi 2 milyon lirayı bulan bir meblağın dışında, yüksek bir miktar daha para talep etmeleri üzerine durdu. Yakın çevresi Baykal'ın bu tavrında, kanalın partiyle özdeşleştiği ve ilerleyen süreçte kanalın Yalçın ekibinin elinde yapacağı radikal yayınların kamuoyu tarafından partiyi mal edilmesinden çekinmesinin etkili olduğunu söylüyorlar.

Kılıçdaroğlu-Baykal görüşmesi

Ayrıca seçim sonrasında parti içi muhalefetin dozunu arttıracağı iddia edilen Baykal'ın, yeni yönetime destek verme kararında olan Soner Yalçın'ın, Halk TV'yi kendisine karşı kullanılmasından da çekindiği belirtiliyor. Kılıçdaroğlu ve Deniz Baykal arasında Meclis'te geçtiğimiz hafta gerçekleşen sürpriz görüşmenin ana gündeminin de Halk TV'nin satışı konusu olduğu ve Baykal'ın devire sıcak bakmadığı, kanalın durumunun iyileştirilmesi formülündeki ısrarını Kılıçdaroğluna ilettiği biliniyor.

Kanalın kapatılması formülü

Halk TV'nin kapatılmasınınsa, Baykal'ın onayı olmadan kanalın Oda TV'ye satılamayacak olması üzerine devreye sokulan bir ara formül olduğu iddia ediliyor. Daha önce partinin mitinglerinin çekimi ve yayını işini üstlenen kanala, Kılıçdaroğlu'nun yönetime gelmesinin ardından iş verilmemesi de buna kanıt olarak gösteriliyor. Bu formül sayesinde, Halk TV frekansının Soner Yalçın'a devredilmesinin kolaylaşacağı belirtiliyor.

Finansman aranıyor

Kulislerdeki iddialara göre, Soner Yalçın'ın televizyon projesi yalnızca birkaç gazetecinin faaliyetinden ibaret değil. Yalçın'ın televizyon projesinin başına getirdiği gazeteci Hakan Aygün yönetimindeki ekip, finansman çalışmaları için siyasi çevrelerin yanı sıra, yurtiçinde ve yurtdışındaki iş çevreleriyle bir süredir yoğun bir diyalog yürütüyor.

Halk TV'nin Oda TV'ye devrinin gerçekleşmesi halinde, yeni kanalın seçim öncesi medyada yeni CHP yönetimin politikaları doğrultusunda yoğun bir propaganda faaliyeti yürütmesi planlanıyor.

TARAF

HABERE YORUM KAT