1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tutuklamaları 'Seminerden' Değil, 'Darbeden'
Tutuklamaları Seminerden Değil, Darbeden

Tutuklamaları 'Seminerden' Değil, 'Darbeden'

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tutukladığı emekli ve muvazzaf Silahlı Kuvvetler mensuplarının Balyoz darbe planında yer alan eylemlerini lokal olarak uygulamaya geçirmeye çalıştığı iddia edildi.

16 Şubat 2011 Çarşamba 05:33A+A-

Savcılık mütalaasında dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'ın birçok dosyayı bizzat takip ettiğine dikkat çekilerek bunun ses kayıtlarıyla da sabit olduğu ifade edildi. Gölcük Donanma Komutanlığı'nda davanın açılması sonrası çıkan belgeler de kirli planların ilerleyen yıllarda nasıl hazırlanıp uygulandığını çarpıcı şekilde ortaya koyuyor.

Donanma Komutanlığı'nda ele geçen 2008 tarihli 'gizli' ibareli bir belgede Gölcük Değirmendere'de görevlendirilen elemanların iyi ilişkilerini kullanarak 'irtica yaygarası' yapması isteniyor. Özel görevli elemanlardan ayrıca cami ve belediye hoparlörlerinden dinî yayın yaptırmaları isteniyor. Belgede bu yayınların ardından polis ve askerî birliğe ihbarlarda bulunulması, sonrasında da ortalığın nasıl karıştırılması gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Yayının duyumunu alan, ortalığı karıştırmak için polise ihbarda bulunacak, derhal sivil savcılığı da arayarak polise yaptığı ihbarı yenileyecek ve polise Donanma'ya da durumu bildireceğini, bunların (AK Parti'yi kastederek) artık hadlerini çok aştığını ifade edecek. Belge ve notlarda geçen bu planların Donanma Komutanlığı'nın yanı başındaki Gölcük Yüzbaşılar Mahallesi'nde uygulandığı belirlendi. Yüzbaşılar Mahallesi'nde bulunan caminin ve belediyenin hoparlörlerine kaçak girilerek vaazlar verildi, Kur'an okutuldu. 'Camiden Kur'an yayını yapılıyor' iddiası ile Ali Cengiz Kurt isimli bir şahıs tarafından cami imamı Haşim Eroğlu hakkında şikâyette bulunuldu. Yapılan şikayet üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı, imam Eroğlu hakkında soruşturma başlatılarak ifadesini aldı. Yapılan araştırma sonucunda, yayının çevreden frekansa girilerek yapıldığı anlaşılınca imam hakkında işlem yapılmadı. Şikayet eden Kurt'un da kim olduğu öğrenilemedi.

Balyoz'un hedefinde Hrant Dink vardı

Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen Balyoz davası delilleri içinde çıkan 'hedef' listesinde şok isimler yer alıyordu. 'Operasyon Timleri ve Görevleri' belgesinde, Hrant Dink'ten Fener Rum Patriği Bartholomeos'a, Nazlı Ilıcak'tan Fehmi Koru'ya, Toktamış Ateş'ten Mehmet Altan ve Taha Akyol'a kadar pek çok aydın, yazar ve sivil toplum lideri vardı. Hrant Dink'in 'Orak' operasyonu ile devre dışı bırakılması hedeflenmişti. Söz konusu isimlerden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti.

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen ve Balyoz iddianamesi ek klasörlerinde yer alan belgelerde çok önemli bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Altında Koramiral Kadir Sağdıç'ın adının bulunduğu belgede, iki yıl önce Türkiye'yi sarsan cephaneliğin ele geçirildiği Poyrazköy'ün de dahil olduğu bazı bölgelerdeki arazilerin toprak yapısına ilişkin derin bir tahkikat yapılması isteniyordu. Deniz Kurmay Kıdemli Albay Ali Türkşen'e gönderilen emirde "Beykoz bölgesinde bulunan Anadolukavağı, Poyrazköy ve Riva mevkilerinde arazi yapısına ilişkin aşağıda belirtilen hususlar ışığında bir inceleme yapılacaktır. Yapılacak araştırmada titiz davranılacak ve icra edilecek bir faaliyette mevkiin kullanılabileceği faraziyesi ile meseleye tesir eden tüm hususlar belirlenecektir." deniyordu. Yapılan inceleme sonrası söz konusu cephaneliğin Poyrazköy'e gömüldüğü iddia edildi.

Serkan Sağlam / Zaman

HABERE YORUM KAT