1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Türkiye’yi Kaybetmek İsrail’e Pahalıya Patlar”
“Türkiye’yi Kaybetmek İsrail’e Pahalıya Patlar”

“Türkiye’yi Kaybetmek İsrail’e Pahalıya Patlar”

İsrail Merkez Bankası Başkanı Fischer uyardı: "Türkiye’yi kaybetmek İsrail’e pahalıya patlar."

06 Eylül 2011 Salı 10:36A+A-

İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, Türkiye ile ticari ilişkilerin bulunmamasının, İsrail için pahalıya malolacağını söyledi.

IMF eski Başkan Yardımcısı olan ve bu görevi sırasında Türkiye’ye çokça gidip gelen Fischer, bir konferansta, Türkiye ekonomisinin hızlı büyüme kaydederek, İsrail’i geride bıraktığını vurguladı. Fischer, “Türkiye ekonomisi olağanüstü hızla büyüyor. Büyük girişimcilere, Avrupa eğitimli işgücüne sahipler. Türkiye bölgede çok büyük bir pazar ve önemli bir ihracatçı ülke olacak. Türkiye ile ticari ilişkilerin bulunmamasının sonuçları bize pahalıya malolur” dedi.

Körfez ülkeleri de dahil bölge ülkeleri ekonomileri içinde, Türkiye’nin en önemli ülke olduğunu belirten Fischer, Ortadoğu’da bölgesel iç ticaretin çok küçük olduğunu, bu ticaretin gelişse küçük boyutlarda kalacağını ifade ederek, “Bölgesel ticaretimiz çok fazla miktarda değil ama büyürse, bu da yararımıza olacak” dedi.

Fischer, Filistin ekonomisinin, İsrail ekonomisiyle kıyaslandığında oldukça küçük olduğunu söyleyerek, Filistin ekonomisinin boyutunun 10 milyar dolarken, İsrail’inkinin 220 milyar dolar olduğunu belirtti. Filistin ekonomisinde yaşananların İsrail için fazla önemli olmayacağını, ancak İsrail’in ekonomisinde yaşananların, Filistin için önemli olacağını kaydetti. Filistin’in iyi bir büyüme yakalaması halinde, ekonomik ilişkilere etkisinin büyük olacağını belirten Fischer, “Ancak, daha iyi ekonomik ilişkilerin, siyasi gelişmelerin yardımcısı olacağına inanmıyorum. Ama ekonomik büyüme, ilişkilerin istikrarı için için önemlidir” dedi.

Bu arada, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin İsrail’den özür beklediğini belirterek, “İsrail ile ticaret sürüyor. Ekonomiyle ilgili bir yaptırım söz konusu değil. Şu an itibariyle herhangi bir şey yok” dedi.

Kaynak: Taraf

HABERE YORUM KAT

1 Yorum