1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Türkiye’ye Sığınanların Sayısı 4 Bini Geçti
Türkiye’ye Sığınanların Sayısı 4 Bini Geçti

Türkiye’ye Sığınanların Sayısı 4 Bini Geçti

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in sayısı, 4 bine ulaştı. Sınırda yeni çadırkentler kuruluyor. Gül, "En kötü senaryoya göre hazırlık yaptık" dedi.

11 Haziran 2011 Cumartesi 02:11A+A-

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in sayısı, son üç günde yaklaşık 4 bine ulaştı. Suriye'deki olayları değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Sivil-asker en kötü senaryolara karşı hazırlığımızı yapmış vaziyetteyiz'' dedi.

Suriye'deki baskıcı rejimden kaçan sığınmacılara kucak açan Türkiye'ye Almanya'dan insani destek sözü gelirken, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Dışişleri bünyesinde konuyla ilgili birer koordinasyon merkezi kuruldu. Muhtemel sığınmacılar için sınırda yeni çadırkent oluşturuldu.

Türkiye'ye Akın

Komşuda sular durulmuyor. Cisr Eş Şuğur'da, 120 güvenlik görevlisinin öldürülmesinden sonra sınırdaki gerginlik devam ediyor. Çatışmalardan kaçanların sığındığı adreslerden biri de Türkiye oldu.

Misillemeden korkan Suriyeliler akın akın Türkiye'ye sığınıyor. Sığınmacılar, Hatay'ın Yayladağı ve Altınözü ilçelerinden Türkiye'ye girdi. Son üç gün içerisinde Türkiye'ye yaklaşık 4 bin kişi girdi.

Suriye'den kaçıp sınırı geçenlerin ihtiyaçları karşılanıyor. Kızılay, Türkiye'ye giriş yapanlar için yeni çadırkentler kurmaya devam ediyor. Altınözü ilçesinin Boynuyoğun köyünde, bin çadırdan oluşan bir çadırkent kuruldu.

Depolarda ve çadırlarda kalan Suriyeliler'in akrabalarıyla görüşmelerine izin veriliyor. Sınır köylerine basın mensuplarının girmesine ise müsaade edilmiyor.

Yaralılar Tedavi Ediliyor

Suriye'deki olaylarda yaralanan 56 kişi, Hatay ve Gaziantep'teki hastanelerde tedavi altına alındı. Ayrıca, sığınma talebi halinde, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda da tedbirler alındı. Suriye'deki çatışmaların yoğunlaşması halinde, göç dalgasının artmasından endişe ediliyor.

"En Kötü Senaryoya Karşı Hazırız"

Suriye'deki olayları değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin, en kötü senaryolara karşı hazırlığını yaptığını söyledi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı bünyesinde de bir koordinasyon merkezi kuruldu.

Koordinasyon merkezleri, Suriye'den gelenlerin yönlendirilmesi ile ilgilenecek. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından Suriyeli vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için Hatay Valiliğine 750 bin TL gönderildi.

TRT

HABERE YORUM KAT