1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye'nin İsrail'le İlgili Başka Planları da Var!
Türkiyenin İsraille İlgili Başka Planları da Var!

Türkiye'nin İsrail'le İlgili Başka Planları da Var!

Başbakan Erdoğan'ın hazır olduğunu belirttiği "C Planına göre" Türkiye, İsrail ile bütün diplomatik ilişkilerini askıya alabilir.

08 Eylül 2011 Perşembe 12:35A+A-

İsrail’in Türkiye’nin istediği şartları yerine getirmemesi üzerine B planını devreye sokan AK Parti hükümetinin C planını Bugün gazetesi ele geçirdi. Plana göre Türkiye İsrail’in NATO üyeliğini veto ederek engelleyecek...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’e yaptırımlarda ‘B’ planının devreye sokulduğunu ‘C’ planının da hazır olduğunu açıkladı.

Mavi Marmara baskınıyla ilgili tazminat ödememekte ve özür dilememekte ısrar eden İsrail’e karşı yeni yaptırımlar gündeme getirilecek. Türkiye, BM’nin raporuna rağmen İsrail tarafından tazminat ve özür bekliyor. Makul süre içinde tazminat ve özür talebine olumlu yanıt alınamaması halinde ‘C’ planı devreye sokulacak.

DİPLOMATİK İLİŞKİ KESİLECEK

Bugün Gazetesi'nde Bilal Çetin'in haberine göre, İsrail’e yönelik ‘C’ planı içinde bütün diplomatik ilişkilerin askıya alınmasının da masada olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin, Ermenistan ile olduğu gibi İsrail ile de bütün diplomatik ilişkilerini askıya alabileceğine dikkat çekiliyor. Ancak Türkiye’nin diplomatik ilişkilerin askıya alınmasını son yöntem olarak kullanacağı belirtildi.

TİCARİ İLİŞKİLER ASKIYA ALINACAK

İsrail’i asıl sıkıntıya sokacak olan ise ticari ilişkilerin askıya alınması. Başbakan Erdoğan’ın daha sonra Başbakanlık kaynakları tarafından düzeltilen İsrail ile ticari ilişkilerin de askıya alınabileceğine yönelik açıklaması bile İsrail’i sarsmaya yetti. İsrail ile ticari ilişkilerin askıya alınmasında Filistin ile ticaretin de İsrail üzerinden yapılması nedeniyle acele edilmediği öğrenildi.

Türkiye, geçen yıl İsrail’e 1 milyar 528 milyon 370 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, 1 milyar 70 milyon 128 bin dolarlık da ithalat yaptı. Bu yılın dört ayında ise İsrail’e 415 milyon 979 bin dolarlık ihracat, 695 milyon 406 bin dolarlık da ithalat yaptı.

NÜKLEER SİLAH GÜNDEME GETİRİLECEK

Türkiye, uluslararası platformlarda İsrail’i köşeye sıkıştıracak adımlar da atmayı planlıyor. BM toplantılarında Filistin Devleti’nin tanınmasına yönelik karar tasarısına Türkiye destek verecek. İsrail’in ürettiği nükleer silahların Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile BM gündemine alınması ve İsrail’e yaptırımlar uygulanması için adımlar atılacak.

İsrail, NATO’nun 29. üyesi olmak için girişimlerde bulunuyor. Ancak Türkiye, İsrail’in NATO üyeliğine vize vermeyecek. Türkiye’nin veto etmesi halinde İsrail’in NATO’ya üye olması mümkün değil.

HERONLARI GÖNDERMEDİLER

Başbakan Erdoğan, İsrail’e karşı uygulanacak yaptırımlarla dün yeni açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, “Bedeli ne olursa olsun gururumuzu çiğnetmeyiz. Herkes kararlılığımızı görecek” dedi.

Başbakan Erdoğan, bakımiçin İsrail’e giden Heronlar’ın geri gelmediğini bildirdi.

(Bugün)

HABERE YORUM KAT