1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye'nin İlk Ayrılıkçı Partisi Kuruluyor
Türkiye'nin İlk Ayrılıkçı Partisi Kuruluyor

Türkiye'nin İlk Ayrılıkçı Partisi Kuruluyor

Partiya Azadiya Kürdistan isimli ülkenin ilk "ayrılıkçı" partisi bugün kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na verecek. Partinin programında "Kürtlerin ayrı bir devleti olmalı" ibaresi yer alıyor.

17 Kasım 2014 Pazartesi 11:24A+A-

Kuruluş çalışmasını tamamlayan Partiya Azadiya Kürdistan (Kürdistan Özgürlük Partisi) kuruluş dilekçesini bugün saat 11.30'da İçişleri Bakanlığı'na vererek tabela asacak. Başvuru ardından kuruluşunu ilan etmesi beklenen PAK'ın Türkiye'nin ilk "ayrılıkçı" partisi olacağı belirtiliyor. 

Genel Başkanlığını Mustafa Özçelik'in yapacağı bağımsızlık yanlısı PAK'ta, Vahit Aba ve Mehmet Salih Özgökçe gibi isimler parti kurucuları arasında yer alıyor. 

PAK kurucuları içinde yer alan Aba, yeni partiyi ve programını değerlendirirken, "Kürtlerin devletleşmesi gerekiyor. Partinin kuruluş programına da bunu koyduk. Ayrı özelliklerimizden biri bu. Devletleşme hakkını en fazla ön plana çıkartıyoruz. Diğer özgür ulusların sahip olduğu bütün haklara sahip olmalıyız. Mücadele yol yöntem ve açısından da sivil itatsizliği önümüze koyduk. Parti programının başlangıcında 'Kürdistan hemen şimdi' ifadesi yer alıyor" dedi.

Aba, partinin merkezinin her ne kadar Ankara görülse de Diyarbakır merkezli çalışma yapacaklarını ifade etti.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum