1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye’nin Dört Bir Yanında İsim Heyecanı
Türkiye’nin Dört Bir Yanında İsim Heyecanı

Türkiye’nin Dört Bir Yanında İsim Heyecanı

Yıllar önce isimleri değiştirilen Türkiye'deki bir çok yerleşim bölgesinin adı eski isimlerine kavuşma imkanına sahip oldu.

04 Ekim 2013 Cuma 16:25A+A-

Yıllar önce çoğu ideolojik nedenlerle olmak üzere ismi değiştirilen köy, belde, ilçe ve illerin demokratikleşme paketi ile eski isimlerini alabilmesi için tanınan imkan, bazı yerlerde tatlı bir telaşa, bazı yerlerde belirsizliğe yol açtı.

Değişime sıcak bakan yerler arasında Bilecik, Güroymak, Aydınlar bulunurken, Rize, Güneysu, Evren, Düziçi'nin de aralarında bulunduğu bazı yerler yeniden değişiklik yapılmasını istemiyor.

Başkentin Evren adıyla bilinen ilçesi, 1982 yılından önce Çıkınağıl olarak biliniyordu. Ancak, 6 bin 500 nüfuslu ilçenin adı 12 Eylül'ün ardından atanan bir görevli tarafından "yöreye faydası olur" diye Kenan Evren'e ithafen Evren olarak değiştirildi.

Paketin getirdiği eski adlara dönüşten faydalanıp faydalanılmayacağı sorulan ilçeyle ilgili Evren Belediye Başkanı Nedim Keskin, isim değişikliği düşünmediklerini bildirdi.

Bizzat Kenan Evren tarafından değiştirilmediğine işaret eden Keskin, bunun Doğu ve Güneydoğu'daki değişikliklerle benzerlik taşımadığını belirterek, "Böyle bir girişimde bulunmuyoruz, biz artık kabullendik. İlçemizin ismini Kenan Evren'in soyadı olarak değil, dünya, kainat anlamıyla benimsiyoruz ama halktan böyle bir talep gelir, resmi olarak dilekçe ile başvuran olursa belediye meclisimizde görüşüp gerekeni yaparız" dedi.

"Gönlümüz Ertuğrul'dan Yana Ama Referandum Olmalı"

Yaygın kanaatin aksine, isimleri değiştirilen yerler Rumlara, Kürtlere, Ermeni kökenli isimlerle sınırlı değil. Türk tarihini yansıtan isimler de değiştirilenler arasında bulunuyor. Bilecik'in 1926 yılından önceki adı "Ertuğrul". 

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, "Gönlümüz buranın Ertuğrul adını almasından yana ama uzun yıllardır Bilecik yerleşmiş bir isim. Yalnızca il sınırımızda değil Türkiye'nin her yerindeki Bilecikli hemşehrilerimizin de katılımıyla bu kararın verilmesi doğru olur. Belki şehrimizde bir referandum da yapılabilir. Bu sayede demokratikleşme paketi de asıl anlamını bulmuş olur" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT