1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. BELGESEL

  4. Türkiye’deki Suriyeli Muhacirler Belgeseli
Türkiye’deki Suriyeli Muhacirler Belgeseli

Türkiye’deki Suriyeli Muhacirler Belgeseli

Suriyelilerin Türkiye’de kurdukları yeni hayatlarının anlatıldığı “İkinci Vatan: Türkiye" isimli T.C. İletişim Başkanlığı'nca desteklenen belgesel Suriyeli muhacirlere yönelik dezenformasyonu yıkmayı hedefliyor.

21 Ağustos 2019 Çarşamba 01:53A+A-

T.C. İletişim Başkanlığı destekleriyle Suriyelilerin Türkiye’de kurdukları yeni hayatlarının anlatıldığı “İkinci Vatan: Türkiye” (Second Home: Turkey) belgeseli hazırlandı. Dünya ve Türkiye kamuoyunda Suriyeli muhacirlere dair dezenformasyonu yıkmayı hedefleyen belgesel, izleyenleri sosyal uyum üzerine düşünmeye davet ediyor.

Bilgi kirliliği ve nefret söylemi

Savaşın kasvetli gölgesi altında, tarihte eşine az rastlanan bir göç dalgasıyla yurtlarından edilen Suriyeliler, bilgi kirliliği, nefret söylemi ve propaganda operasyonlarının hedefi haline getirilme riski yüksek, kırılgan toplulukların önde gelenlerinden birini oluşturuyor.

T.C. İletişim Başkanlığı, ulusal ve uluslararası kamuoyunda Suriyeli sığınmacılara ilişkin yoğunlaşan bilgi kirliliğini gidermek, sığınmacıların yaşamları, hikayeleri ve Türkiye ile kurdukları bağ üzerine anlamlı bir diyaloga ilham vermek gayesiyle “İkinci Vatan: Türkiye” (Second Home: Turkey) belgesel projesine destek verdi.

Kendilerini anlatma imkanı buldular

Belgesel, sığınmacılara dair detaylı bir medya içeriği taramasının yanı sıra, sığınmacılar, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler ile yapılan çalışmaların ışığında projelendirildi. Saha araştırması ekibi İstanbul, Adana, Hatay, Gaziantep ve Kilis illerindeki görüşmeleri titizlikle yürütüp derleyerek, her bir sığınmacıya kendi hikayesini anlatma alanı ve aracı sundu.

"İkinci Vatan: Türkiye’’ belgeseli ile ülkemizi ikinci vatan bellemiş komşularımızı inciten ve toplumsal bağlarımızı tahrip eden her türlü söylemin zayıflatılmasına katkıda bulunması amaçlanıyor.

HABERE YORUM KAT