1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Türkiye, Yurtdışında En Fazla Asker Konuşlandıran İkinci Ülke
Türkiye, Yurtdışında En Fazla Asker Konuşlandıran İkinci Ülke

Türkiye, Yurtdışında En Fazla Asker Konuşlandıran İkinci Ülke

Pew Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan bir raporda 2016'da yurtdışında en fazla asker konuşlandıran ülke ABD'den sonra Türkiye oldu.

21 Kasım 2017 Salı 15:38A+A-

Araştırmada ABD, toplam askeri gücünün yüzde 14,9'unu yurtdışında çeşitli ülkelere konuşlandırdı. Türkiye'nin yurtdışındaki operasyonel asker gücü yüzde 13,2 gibi son yılların rekor seviyesine yükseldi.

Rusya'nın ülke dışında asker gücü sanıldığı kadar değil. Batılı güçlerin yanı sıra sınırları dışında en fazla asker konuşlandıran ülkeler arasında Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri de girdi.

Raporda operasyonel Rus asker gücünün daha çok Kafkasya ve Suriye'de görev yaptığı, ABD'nin Afrika ile uzak doğu ülkelerinde, Fransa'nın da daha çok Afrika'da operasyonel halde olduğuna dikkat çekiliyor.

Bir başka dikkat çeken gelişme Türkiye'nin, güvenlik algısının ve güvenlik tedbirlerine ilişkin en fazla hazırlığın yapıldığı 5 ülke arasında yer alması. Bu algının en fazla arttığı diğer ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar ve Rusya.

Euronews sitesinin aktardığına göre, Türkiye'nin IŞİD ile mücadeleye katılması ve PYD/PKK’ya yönelik aktif operasyonlar başlatması güvenlik algısının artmasında en önemli etkinler olarak gösterildi.

Araştırmada NATO üyelerinin 2016 yılında yaptığı savunma harcamalarına da yer veriliyor. Türkiye, savunmaya en fazla harcama yapan beşinci ülke konumunda.

Türkiye'nin 2015 yılında yüzde 9 civarında olan yurt dışındaki operasyonel askeri gücü 2016'da yüzde 13'ü aştı. Suriye'nin kuzeyi, Musul ve Katar'a konuşlandırılan asker gücü bu artışın yaşanmasında önemli rol oynadı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum