1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Türkiye NBC News’ten Resmi Özür Talebinde Bulundu
Türkiye NBC News’ten Resmi Özür Talebinde Bulundu

Türkiye NBC News’ten Resmi Özür Talebinde Bulundu

Türkiye, 15 Temmuz’da darbe girişiminin yaşandığı gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya kaçtığı haberini yapan NBC News’ten resmen özür dilemesini istedi.

26 Temmuz 2016 Salı 03:49A+A-

Türkiye, 15 Temmuz’da darbe girişiminin yaşandığı gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya kaçtığı haberini yapan NBC News’ten resmen özür dilemesini istedi.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğince televizyon kanalına gönderilen mektupta, NBC'nin kanlı darbe gecesinde yaşananlara dair “kabul edilemeyecek bir gazetecilik” yaptığı kaydedildi.

Mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“NBC News’in Türkiye’deki darbe girişimi esnasında sergilediği bu asla kabul edilemeyecek gazeteciliği düzeltmesini istiyoruz. Sayın (Kyle) Griffin’in 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’dan sığınma talep ettiğine ilişkin haberi tamamen yanlıştı, kabul edilemez ve destekleyecek güvenilir delili yoktu.”

Amerikan askeri kaynaklarına dayandırılan yalan haberin diğer medya organlarınca kullanılarak yayıldığına dikkatin çekildiği mektupta, "Türkiye için çok hassas olan bir zamanda böylesi yalan haber, son derece sorumsuzca idi ve dahası zaten fazla olan bilgi kirliliğini artırdı." değerlendirmesinde bulunuldu.

"Teyit edilmeden yayımlanması şok edici"

Mektupta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selametine ilişkin bu derece önemli ve hassas bir bilginin "profesyonellikten uzak bir şekilde, doğruluğu ve kaynağın güvenirliliği teyit edilmeden” yayımlanmasının şok edici olduğu vurgulandı.

NBC’nin iddiayı daha sonra geri çekse de yanlışını düzeltmediğine ya da özür dilemediğine işaret edilen metinde, "NBC News ve Sayın Griffin’in bu kabul edilemez tavrından dolayı resmi olarak özür dilemesini istiyoruz." ifadesi kullanıldı.

"Erdoğan'ın 'Almanya'ya hareket ettiği' yönündeki asılsız iddiayı yayımlamıştı 

NBC News, darbe girişimi sırasında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'dan sığınma talep ettiği ve uçağının Almanya’ya doğru hareket ettiği" yönündeki asılsız haberleri, Amerikan askeri kaynaklardan aldığını iddia etmişti.

NBC News’den Kyle Griffin bunu Twitter üzerinden paylaşmıştı. Griffin ayrıca darbecilerin yönetimi ele geçirdikleri iddiasını da Twitter'dan takipçilerine aktarmıştı. 

Yalan haberlerle mücadele eden Newsbud isimli kuruluş da NBC’den 25 Temmuz’a kadar haber için özür dilemesi ve askeri yetkiliyi açıklamasını istemişti.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum