1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Türkiye Kudüs Başkonsolosu Eylem Çadırında
Türkiye Kudüs Başkonsolosu Eylem Çadırında

Türkiye Kudüs Başkonsolosu Eylem Çadırında

Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Şakir Özkan, Filistinli esirlere destek için eylem çadırını ziyaret etti

08 Ekim 2011 Cumartesi 14:35A+A-

Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Şakir Özkan dün Filistinli esirlere destek için Tubas şehrinde kurulan eylem çadırını ziyaret etti.

Özkan'ın yaptığı ziyarete Filistin halkından büyük bir kitle iştirak ederken, başkonsolosun esirlerle dayanışma içinde olduklarını ifade etmek için çadırda bir müddet kaldığı belirtildi.

Hasta esir Abdüsselam Avde’nin annesi Şakir Özkan'a hitaben “Sizden yavrularımıza ağır ölüm uygulamayan Siyonist rejime baskı yapmanızı bekliyoruz” dedi.

Bir başka esir annesi Huda Beni Avde'nin de yaptığı konuşmada “Esirlerin aileleri adına ülkenizden Siyonist işgal zindanlarında bulunan binlerce esirin çektiği sıkıntıların son bulması için etkin rol almasını ve işgal rejimine baskı yapmasını bekliyoruz” demesi dikkat çekti.

Ziyarette kısa bir açıklama yapan Özkan, Türkiye'nin esirlerin haklı taleplerinin yanında olduğunu ve onları desteklediğini belirtti.

***

Heniyye: “Esirleri Kurtarmak İçin Bütün İmkanlarımızı Kullanacağız”

Başbakan İsmail Heniyye, Filistinli esirleri kurtarmak için Filistin hükümetinin bütün imkanlarını kullanacağını belirterek, direniş gruplarından esir takası için daha önce ileri sürdükleri şartlardan ödün vermemeleri gerektiğini ifade etti.

Gazze’deki Eş-Şafii Camiinde verdiği Cuma hutbesinde Filistinli esirlerin sorununa değinen Heniyye “esirlerin durumunu uluslararası platformlara taşıyacağız. Bizde esirler üzerinde pazarlık yapacak veya davalarını kaybettirecek biri olmayacak” dedi.

Başbakan Heniyye hutbenin devamında, yedi bine yakın Filistinli esirin haklarının iadesi için eylem yaptığını söyledi.

Heniyye devamla, uluslararası camianın direniş güçlerinin elindeki esir olan Siyonist asker Gilat Şalit’in serbest bırakılmasını isterken, Siyonist zindanlarda bulunan ve 1200 yıla mahkum olan mazlum Filistinli esirleri görmediğini belirtti.

Sözü Filistin devletine de getiren Heniyye şunları söyledi: “Görüşme ve pazarlık için Amerika ve BM’nin kapısında hazır ola girmeyeceğiz. Devletimiz kurulacaktır. Biz devlet dilenmiyoruz. Gazze’yi özgürleştirdiğimiz gibi diğer Filistin topraklarını da özgürleştirecek ve bu toprakları işgalcinin pençeleri arasından zorla çıkaracağız. Devlet gelecek. Ancak bu, ne Beyaz Saray'ın ne de BM’nin kararıyla olacak. Devlet bu mücahit halkla ümmetin kararıyla kurulacak. Devletimizi kuracak, Kudüs’ümüzü kurtaracak ve bayrağımızı bütün Filistin’in üzerinde dalgalandıracağız.”

HABERE YORUM KAT