1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye, İsrail'e Taviz Verdi mi?
Türkiye, İsraile Taviz Verdi mi?

Türkiye, İsrail'e Taviz Verdi mi?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Samanyolu Haber Televizyonu'nda Günlük Özel Programı'na katılarak Samanyolu Ankara Temsilcisi Abdullah Abdülkadiroğlu'nun gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

28 Aralık 2012 Cuma 16:25A+A-

 Önemli açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Patriotların NATO'dan alınmasına göz yumularak, Türkiye'nin İsrail 'le Mavi Marmara sonrası gelişen o sert ilişkileri yumuşattığı, İsrail'e birtakım tavizlerin önünü açtığı yönündeki eleştirilere ilk kez Samanyolu Haber Televizyonu'nda cevap verdi.

"NATO 2 senedir hiçbir faaliyeti yapamaz hale geldi. Sürekli bizden İsrail'e yönelik bu blokajımızın kaldırılmasını istedi" diyen Davutoğlu, "Biz İsrail'e 3 temel ilkeden kesinlikle feragat etmeyeceğimizi ifade ettik ve bu tutumumuzu hiçbir zaman değiştirmedik. En sonunda NATO Genel sekreteri Türkiye'nin bu 3 temel prensibini esas alarak bir formül önerdi. Bu 3 temel prensip hiçbir şekilde zarar görmeyecek şekilde 2013 yılında geçerli olmak üzere ortaklık programları tekrar gözden geçirildi" dedi.

Türkiye'nin asla taviz vermeyeceği 3 temel prensibi açıklayan Davutoğlu şöyle devam etti: "Bu dizayna göre; Hiçbir NATO faaliyeti artık İsrail'de yapılmayacak. İsrail hiçbir NATO operasyonuna, tatbikatına, askeri içerikli operasyonuna katılmayacak, hiçbir İsrail güvenlik görevlisi Türk Silahlı Kuvvetleri yetkilileriyle faaliyette bulunmayacak, yan yana gelmeyecek. Bu 3 temel ilkeyi kabul edecek şekilde bütün ortaklık çalışmalarını tekrar gözden geçirdik. Ve bu çerçevede de Bosna Hersek gibi, Azerbaycan gibi, Orta Asya Cumhuriyetleri gibi hele hele şimdilerde bizim çok önem verdiğimiz Mısır, Tunus, Fas gibi ülkelerin de bu faaliyetlere onlara sınır olmaksızın katılmalarını sağlayacak yeni bir paket hazırlandı. Buna biz de onay verdik diğer ülkeler de onay verdiler istemeyerek de olsa.. Burada büyük bir diplomatik başarı var. Ancak İsrail basını bu başarıyı gölgede bırakmak için bir operasyon yaptı. Sanki Türkiye şartlarını gevşetmiş gibi. İsrail'den gelen bu haberlere inanmaya meyilli bazı kesimler de bizim söylediklerimize değil, İsrail basınının söylediklerine itibar ederek böyle bir algı oluşturmaya çalıştılar. Haber yapanları kınıyorum. kendi hükümetlerine inanmayıp bu haberlere dayalı yorum yapanları da gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum."(Samanyolu)

HABERE YORUM KAT