1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Türkiye İsrail Uçağını Sokmadı” İddiası
“Türkiye İsrail Uçağını Sokmadı” İddiası

“Türkiye İsrail Uçağını Sokmadı” İddiası

İsrail basınının iddiasına göre, Polonya’daki Nazi toplama kampına giden İsrail heyetini taşıyan uçağın Türkiye hava sahasını kullanmasına izin verilmedi.

28 Haziran 2010 Pazartesi 11:51A+A-

Türkiye'nin, Polonya'ya giden bir İsrail heyetini taşıyan askeri kargo uçağının hava sahasına girmesine izin vermediği iddia edildi.

İsrail'de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesi, eski Nazi toplama kampı Auscwitz ziyareti için yola çıkan İsrail heyetinin Türkiye hava sahasına sokulmaması üzerine uçağın rota değişikliği yapmak zorunda kaldığını yazdı.

Habere göre, uçakta 100'den fazla Siyonist asker ile, Nazilerin Yahudi soykırımı kurbanlarının yakınları bulunuyordu. Gezi, askerlerin Yahudi soykırımını daha iyi anlamasını sağlamak ve görev bilinçleri ile İsrail silahlı kuvvetlerine bağlılıklarını artırmak amacıyla düzenlenmiş...

Gazete, İsrail ordusunun, Türkiye ile ilişkilerin daha da gerginleşmesini önlemek için olayla ilgili yorum yapmaktan kaçındığını öne sürdü.

Gazete ayrıca, Barack Obama'nın, Binyamin Netanyahu ile 7 Temmuz'da yapacağı görüşmede, Gazze ablukasının tümüyle kaldırılmasını talep etmesinin beklendiğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT