1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye-İsrail Arasında Yeni Gerginlik
Türkiye-İsrail Arasında Yeni Gerginlik

Türkiye-İsrail Arasında Yeni Gerginlik

İşgalci İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin imzaladığı bir anlaşma nedeniyle Türkiye-İsrail arasında yeni bir gerginlik yaşandı.

20 Aralık 2010 Pazartesi 12:34A+A-

Siyonist İsrail hükümetinden bir yetkili Türkiye'nin Kıbrıs'taki varlığıyla 'söz konusu olan karasuları üzerinde hak iddia etmesini görülmemiş küstahlık' olarak niteledi.

İsrail ile Kıbrıs Rum Yönetimi Akdeniz'de çıkabilecek petrol ve doğalgaz rezervlerinin paylaşımını kolaylaştıracak bir deniz sınırı anlaşması imzalamıştı. Bu anlaşma üzerine Türkiye, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabi Levi'yi çağırarak kınamıştı. Bu haberlerin ortaya çıkması, Ankara ile Tel Aviv arasında yüksek olan tansiyonu iyice artırdı.

Siyonist İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, "Bu, İsrail ile Kıbrıs (Rum kesimi) arasında ikili bir anlaşmadır ve üçüncü ülkeleri hiçbir biçimde etkilememektedir. Üçüncü bir ülkenin bu konuda söz söylemesini anlayamıyoruz" ifadesini kullandı. Sözcü, "Türkiye'yi, Kıbrıs (Rum kesimi) ile tamamen şeffaf yürütülen müzakerelerden haberdar ettik" dedi.

Jerusalem Post'un haberine göre İsrailli yetkililer Türkiye'nin tavrını, "uluslararası toplulukta eşine rastlanmamış bir küstahlık" olarak yorumladı. İsrail ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında, mineral rezervlerin araştırılması için doğu Akdeniz'deki kara sularının sınırlarını belirleyen anlaşma, Tel Aviv ile Ankara arasında sıkıntıya yok açtı. Haberlere göre, Cuma günü İsrail ile Kıbrıs arasında dev doğalgaz yataklarının bulunduğu bölge üzerinde sınırları belirleyen anlaşmanın imzalanmasının ardından, Gabi Levi Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Radikal gazetesinde yer alan habere göre Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Levi'yi yapılan anlaşmanın Kıbrıs sorununu çözmek için yürütülen müzakereleri olumsuz etkileyeceğini belirtti. AFP haber ajansına göre, Sinirlioğlu, "Bu tür tek taraflı hamleler Kıbrıslı Türklerin çabalarını görmezden gelecek ve devam eden müzakereleri olumsuz etkileyecek" ifadesini kullandı. İsrail Radyosu ise İsrail hükümetinden bir yetkilinin, Türkiye'nin itirazlarını reddettiklerini belirttiğini duyurdu.

"TÜRKİYE'NİN HAK İDDİA ETMESİ KÜSTAHLIK"

Aynı kaynak, Türkiye-Kıbrıs karasularını belirleyen sınırla, İsrail-Kıbrıs karasularını çizen sınır arasında bir bağlantı olmadığını belirtti. Aynı zamanda, Türkiye'nin Kıbrıs'taki varlığıyla "söz konusu olan karasuları üzerinde hak iddia etmesini uluslararası toplulukta görülmemiş küstahlık" olarak niteledi.

Jerusalem Post'un haberine göre Kıbrıs Rum Kesimi, Mısır ve Lübnan ile de benzer anlaşmalar yaptı. Ancak Lübnan parlamentosu varılan anlaşmayı henüz onaylamadı.

Kıbrıs Rum Kesimi Ticaret Bakanlığı Enerji Dairesi Müdürü Solon Kassinis, İsrail'le yaptıkları anlaşmanın Lübnan ile varılan anlaşma için sorun oluşturmadığını belirtti.

HİZBULLAH: "GÜÇ KULLANABİLİRİZ"

Lübnan parlamentosunun bazı üyeleri, İsrail'in kısa süre önce keşfettiği doğalgaz yataklarının Lübnan karasularına girdiğini öne sürdü. Siyonistler bu iddiayı reddetti.

Lübnan'da siyasi güç durumunda olan İslami direniş gücü Hizbullah ise Lübnan'ın doğalgaz yataklarını korumak için güç kullanabileceği uyarısında bulundu.

HABERE YORUM KAT