1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Türkiye Geneline Büyük Oranda Elektrik Verildi'
'Türkiye Geneline Büyük Oranda Elektrik Verildi'

'Türkiye Geneline Büyük Oranda Elektrik Verildi'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, elektrik kesintilerinin giderilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek, "İstanbul'da yüzde 90'lar seviyesine geldik" dedi.

31 Mart 2015 Salı 19:05A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ülke genelinde elektrik kesintilerinin giderilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, "İstanbul'da yüzde 90'lar seviyesine geldik. Çok büyük bir problem kalmayacak" dedi.

Yıldız, Slovakya'daki temasları sırasında, Türkiye'deki elektrik kesintilerine ilişkin soruları yanıtladı.

Ankara'da elektrik kesintisine ilişkin problemlerin devam ettiğini ifade eden Yıldız,  "Ankara'da problemlerimiz var. Onu da inşallah önümüzdeki saatlerde çözmeye gayret ediyor ve çalışıyoruz" diye konuştu.

Gölbaşı'nda bulunan merkezden ülke genelindeki kesintilerin giderilmeye çalışıldığını anlatan Yıldız, "Şu anda Trakya'da, Karadeniz'de, Doğu Anadolu'da problemli yerimiz pek kalmadı. İzmir'de frekansların senkron hale gelmesiyle alakalı bir sıkıntı var. Arkadaşlarımız onu aşmaya çalışıyorlar. İstanbul'da şu anda yüzde 90'lar seviyesine geldik. Çok büyük bir problem kalmayacak inşallah" değerlendirmesinde bulundu.

Kesintilerin nedeninin henüz tespit edilemediğini belirten Yıldız, "Teknik bir gerekçe ile mi yoksa üzerine bir manipülasyon, bir oynanama mı oldu, işletme hatasından mı kaynaklandı yoksa siber bir yapıdan mı kaynaklanıyor. Şu anda söylemek için erken. Birçok birim itibarıyla buna bakıyoruz. Bunlar da ihtimal dışında değil diyemeyiz" ifadelerini kullandı.

Elektrik kesintisi ile İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde savcının rehin alınması arasında bağlantı kurmanın gerçekçi olmadığını vurgulayan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konuda elimizde kesin bir delil yok. Yani adliyedeki bu vakayla bağlantı kurmak şu anda bizim için çok gerçekçi görünmüyor. Bunla alakalı elimizde bir verinin, bir donenin olması lazım. Ama dediğim gibi bütün ihtimalleri değerlendiriyoruz."

"EMO'nun açıklamasına üzüldüm"

Böyle dönemlerde farklı iddiaların dolaşabileceğinin altını çizen Yıldız, şöyle devam etti:

"Bu tür toz dumanın arasında bir çok iddialar dolaşabilir, biz gerçeklerle uğraşacağız, Elektrik Mühendisleri Odası mensubu olarak, bir odanın elektrik fiyatlarının düşük olmasından kaynaklanan sebeple böyle bir söylemde bulunmuş olmasına üzüldüm açıkçası. Genelde 'elektrik pahalı mıdır' diye konuşulur. Elektrikler ucuz olduğu için böyle bir iddiadan bahsediliyor bunu son derece yadırgadığımızı söyleyebilirim."

"Teyit etmem"

Ortaya atılan birçok iddia ve söylentiye cevap vermesinin doğru olmayacağını dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

"Terör müdür siber midir' deniyor, teknik bir arıza mıdır, bunların hepsini bu kesin çalışmalarımızı tamamladıktan sonra açıklayacağız. Her zaman olduğu gibi kamuoyumuza şeffaf ve doğru bilgileri aktaracağız. Bu arızanın sebebinin de bir yandan tespit edilmesi lazım. İzmir tarafında özel sektöre ait bir santralin bir gerekçe ile devre dışı olduğu ve onun bir domino tesiri yaptığından bahsedildi bana, ilk anda ama bunu da teyit etmem, kesinleştirmem lazım. Aslında sistem kendi içerisinde izoledir. Yani o domino taşı hepsini bütün ülkeyi kapsamaz, arada izole yerler çok fazla ama nasıl orada bir atlama oldu, nasıl bir işlem oldu bütün kayıtları ortaya çıkardıktan sonra bakmamız lazım." 

Bakanlıktan açıklama

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu bölgelerinde hemen hemen enerjisiz yer kalmamıştır. İç Anadolu, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde kesinti olan yerlere en kısa süre içerisinde elektrik verilmesine dönük çalışmalar sürmektedir. İstanbul’un yüzde 80’ine elektrik verilmiş, metro ve tramvay gibi toplu ulaşım araçlarına da enerji sağlanmıştır.

Söz konusu kesintinin ülkemiz enerji tedariki ve arz güvenliğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca kesintiyle ilgili basında, sosyal medyada veya çeşitli kurumlar tarafından yapılan açıklamalara kamuoyumuzun itibar etmemesini, doğru bilginin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ve Kriz Merkezimiz tarafından kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etmek isteriz."

AA

HABERE YORUM KAT