1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye Füze Kalkanı Konusunda İkna Ediliyor!
Türkiye Füze Kalkanı Konusunda İkna Ediliyor!

Türkiye Füze Kalkanı Konusunda İkna Ediliyor!

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, füze kalkanı sorununun Lizbon Zirvesi’ne kadar çözüleceğini söyledi.

04 Kasım 2010 Perşembe 12:59A+A-

Türkiye'ye kurulmak istenen NATO Füze Kalkanı konusunda Ankara ile Washington arasında görüş ayrılıkları devam ederken NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye'ye füze kalkanı sisteminin kurulmasıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüklerini, 19-20 Kasım'da Lizbon'da gerçekleşecek zirveye kadar meselenin çözüleceğini söyledi. Lizbon zirvesi öncesi Moskova'da temaslarda bulunan Rasmussen, Türkiye'de kurulacak füze kalkanı ile ilgili aşamalı ve esnek adımlardan yana olacaklarını da belirtti.

Ria-Novosti haber ajansında düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin füze kalkanı ile ilgili endişelerini anladığını kaydeden Rasmussen, "Türkiye Başbakanı Erdoğan'la konuyu görüştük. Lizbon'da yapılacak zirveye kadar konunun çözüme kavuşacağını ümit ediyorum. Türkiye, füze kalkanı sisteminin NATO çerçevesinde gerçekleşmesini anlıyor. Bugün bu konuyu gündeme taşımak erken." ifadelerini kullandı.

"Füze Kalkanında Somut Hedef Olmayacak"mış!

NATO'nun füze kalkanı ile ilgili yaklaşımında temel hedefle ilgili de değerlendirmede bulunan Genel Sekreter, "Biz aşamalı, esnek ve uyumlu adımlardan yanayız. Füzeler muhtemelen tehlikenin nereden geleceğine bağlı olarak yerleştirilecek." dedi.

Ankara, doğrudan Tahran'ın tehdit olarak görüldüğü bir füze sistemine karşı çıkıyor.

Ukrayna'nın yeni yönetiminin Euro-Atlantik yaklaşımında değişikliğe gitmesine saygı duyduklarını ifade eden Rasmussen, yeni füze kalkanında yer almak istemeleri durumunda NATO'nun buna hazır olduğunu söyledi. "Bu ihtimali göz ardı etmiyoruz" ifadelerini kullanan Genel Sekreter, "NATO gönüllülük esasına dayanan bir organizasyon. Biz hiçbir ülkeyi NATO'ya üye olması konusunda zorlayamayız. Gelecekte NATO ile nasıl bir ilişki içinde olacakları ile ilgili karar Ukrayna halkına ait." dedi.

Lizbon Zirvesi'nde Gürcistan'la ilgili NATO'nun yaklaşımında herhangi bir değişim olmasını beklemediklerini kaydeden Rasmussen şu tespitlerde bulundu: "NATO Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne ve tam bağımsızlığına saygı duyuyor. Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlık kararlarının tanınmasına da karşı çıkıyor... Biz Rusya ve NATO arasında sorunlu olan konuların ilişkilerin gelişmesini engellemesine müsaade etmeyeceğiz. Biz güvenlik açısından aynı tehditlerle karşı karşıyayız."

Rasmussen, Moskova temasları çerçevesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la bir araya geldi. Lavrov'la görüşmesi sonrası basının sorularını cevaplayan Rasmussen, Rusya'ya Avrupa'da kurulacak füze savunma sisteminde işbirliği yapmayı teklif ettiklerini söyledi. "Ümit ediyorum bir sonuca ulaşacağız." temennisinde bulunan NATO Genel Sekreteri, füze kalkanı konusunda Moskova'da bir kısım soru işaretlerinin oluşmasının da normal olduğunu vurguladı. Moskova, ortak füze kalkanı önerisine 'adil bir rol verilmesi' durumunda sıcak bakıyor.

HABERE YORUM KAT