1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Tunus’ta Hükümet Krizi Sürüyor
Tunus’ta Hükümet Krizi Sürüyor

Tunus’ta Hükümet Krizi Sürüyor

Başbakan Cibali’nin teknokrat hükümeti planına Nahda’dan sonra Merzuki’nin partisi de karşı çıktı.

11 Şubat 2013 Pazartesi 15:48A+A-

Haksöz-Haber

Tunus Cumhurbaşkanı Mansef Merzuki’nin partisi de hükümetten çekilmeyeceğini açıkladı.

Muhalif lider Şükrü Bileyd’in öldürülmesi üzerine başlayan protestolar sürerken teknokrat kabine önerisine Kongre Partisi de onay vermedi. Daha önce Başbakan Hammad Cibali’nin hükümetin istifa edeceği ve teknokratlardan bir kabine kurulacağı açıklaması yapmış, fakat bu plan Nahda tarafından kabul görmemişti.

Mezuki’nin Cumhuriyet İçin Kongre Partisi’nden hükümetten ayrılacaklarına dair iddialara ilişkin olarak yapılan açıklamada “kabinedeki bakanlarımızın istifasını şimdilik dondurduk, bir hafta içinde gelişmelere göre tekrar değerlendireceğiz” açıklaması yapıldı. Parti başkanı Muhammed Abbu teknokrat hükümetinin kurulmasına karşı olduklarını bildirdi.

Cibali’nin açıklaması Tunus’ta büyük bir belirsizlik doğurmuş görünüyor. En-Nahda  Başbakanın hükümetten çekilme önerisini reddetmişti. Cibali Cumartesi günü İçişleri, Adalet ve Dışişleri bakanlarının istifa etmemesi durumunda çekilebileceğini açıklamış ve bu açıklama kaos korkusunu büyütmüştü. İçişleri Bakanlığı olaylarda 1 polisin öldüğünü ve 59 polisin de yaralandığını duyurdu.

Cibali’nin planı Nahda’nın merkez sol mütefikleri ve laik muhalefet tarafından benimsenirken, Nahda içinde tartışmaya yol açmış görünüyor. Parti içinde radikal kanat Ekim 2011’de seçimleri kazanan partinin ülkeyi yöneten meşru güç olduğunu vurgulayarak sokaklara çıkmış ve “Halk oylarının meşruiyetini korumak istiyor” sloganlarıyla muhaliflerin hükümetin meşru olmadığı iddiasını reddetmişti.

Nahda içinde bir bölünmenin sözkonusu olmadığını söyleyen Gannuşi, parti içinde farklı fikirlerin serdeedilmesinin doğal olduğunu vurguladı. Hükümet tartışmalarının Mecliste’de bir belirsizliğe yol açtığı ve bunun da yeni anayasa yapımı çabalarını bloke etttiği görülüyor.

HABERE YORUM KAT