1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tunceli'de Yozlaşma Karşıtı Eylem
Tuncelide Yozlaşma Karşıtı Eylem

Tunceli'de Yozlaşma Karşıtı Eylem

Tunceli'de çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 2 bin kişi düzenlenen gösteriyle birahanelerde kadın garson çalıştırılmasını ahlaki çöküntü ve fuhuşa neden olduğu gerekçesiyle protesto etti.

20 Aralık 2010 Pazartesi 12:00A+A-

Gösteride protestocuların işyerlerinin camlarını kırması üzerine arbede yaşandı.

Tunceli'de kendilerine Demokratik Haklar Federasyonu adını veren grup, kentte birahanelerde kadın garson çalıştırılmasını, ahlaki çöküntüye yol açtıkları ve kadınların bedenlerini para karşılığı sattıkları iddiasıyla protesto gösterisi düzenledi. 18 Aralık tarihinde gerçekleşen gösteride "Dersim onurdur, onuruna sahip çık!", "Birahaneler kapatılsın, yozlaşmaya hayır!" gibi sloganlar atıldı.

Kadın garson çalıştıran bir birahane önünde duran protestocular ile işyeri sahipleri arasında tartışma yaşandı.

Tartışma sırasında bazı göstericiler, birahanelerin camlarını attıkları taşlarla kırınca, işyeri sahipleri müdahalede bulundu ve arbede yaşandı. Bir süre yaşanan arbedeyi araya girenler önledi.

Birahane önünde konuşan Demokratik Haklar Federasyonu üyesi Murat Kur, kadın garson çalıştıran işyeri sahiplerinin bu uygulamadan derhal vazgeçmesini istedi.

Kadın garson çalıştırmanın ahlaki çöküntüye yol açtığını ileri süren Kur, "Dersim halkı bu durumu asla kabul etmemektedir. Son yıllarda birahanelerdeki bu bayan garsonlar yüzünden 86 kişi eşinden boşanmış 4 vatandaşımız bu iş yerlerinde yaşanan kavgadan dolayı hayatını kaybetmiştir. Dersim halkı artık bu duruma dur demiştir. Birahane sahipleri bundan böyle artık kadın garson çalıştırmaktan vazgeçmeleri gerekmektedir, aksi takdirde halkımız buna müsaade etmeyecek ve halkımızı yozlaştırarak kadın bedeni üzerinde para kazanan işyerlerine gitmeyecek ve bunları protesto etmeye devam edecektir" dedi.

"Bu birahanelerde beş insanımız hayatını kaybetti. Bu birahaneler 88 ailenin boşanmasına neden olmuştur. Bu birahanelerde topluma yoz kültür dayatılıyor. İnsan bedeninden faydalanarak para kazanılıyor." diyen Kur'un konuşmasının bitmesinin ardından yine birahane çalışanları ile protestocular arasında arbede yaşandı. İşyerlerinin camları yine kırıldı, bu sırada birahanede çalışan bir kişi binanın çatı katına çıkarak, elindeki sopalarla protestocuları tehdit etti. Tehdit üzerine işyerlerine saldırmak isteyen gruptakiler araya girenler tarafından güçlükle önlendi.

Grup daha sonra Kışla meydanına doğru yürüyüşe geçti. Demokratik Haklar Federasyonu adına bir açıklama yapan Evrim Konak, "Şehir merkezinde oturan birçok ailemiz birahaneler önünde yaşanan kavgalara bire bir tanık olmuştur. Bu kavgaların yoğunluğu toplumu fazlasıyla huzursuz etmektedir. Çünkü toplum genel aile yapısıyla bir bütündür. Sokaklarda huzursuz olanlar ya da huzursuzluk çıkaranlar aile içerisinde de şiddete yönelmektedir. Bu şiddet ortamında en çok da kadınlar etkileniyor." dedi.

Kadınların yoğun olarak yer aldığı protestoya Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin de katıldı. Şahin, "Bu kentte birahaneler sorunu var. Bizim kentimizdeki birahaneler, birahane gibi çalıştırılmamakta, kadın bedenleri üzerinden para kazanılmaktadır. Bu durum kentimizde ahlaki, politik ve benzeri her türlü yozlaşmaya neden olmaktadır. Kadınlar olarak buna geçit vermeyeceğiz." dedi.

(HAKSÖZ-HABER)

Kanal D'nin ajitatif haberini protestodan görüntülere yer verebilmek için aktarıyoruz:

HABERE YORUM KAT

9 Yorum