1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tunceli’de Son Yılların En Büyük Operasyonu
Tunceli’de Son Yılların En Büyük Operasyonu

Tunceli’de Son Yılların En Büyük Operasyonu

Tunceli'de PKK’ya yönelik son yılların en kapsamlı operasyonu başlatıldı. Operasyona 2 bin asker katılıyor.

21 Eylül 2011 Çarşamba 13:52A+A-

PKK'nın bölgede 4 ayrı grup ile farklı noktalarda büyük saldırı yapacağı istihbaratı alan güvenlik güçleri son yılların en büyük operasyonunu başlattı.

4. Komando Tugayı ve Tunceli Alay Komutanlığına bağlı çok sayıda eğitimli özel harekat timi gece yarısı, Gökçek, Güleç, Çıralı, Sütlüce ve Alacık bölgelerindeki dağlık ve ormanlık alana 6 skorski helikopter ile indirme yaparak bölgeyi ablukaya aldı.

Bölgede uzun süreden beri hareket halinde oldukları tespit edilen kalabalık 4 ayrı PKK'lı grubun tespit edilmesinin ardından başlatılan operasyon devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Tunceli şehir merkezinde Munzur mahallesinde halı sahada top oynayan polislere yönelik silahlı saldırı gerçekleştiren ve bir komiser ile eşini öldüren PKK’nın, ses getirecek eylemleri artırma planları içinde olduğu iddia edildi.

2 bin askerin katılımıyla PKK'ya yönelik başlatılan operasyonun son bir yıl içinde gerçekleşen en büyük operasyon olduğu söyleniyor. Gece yarısından itibaren başlayan ve sabahın erken saatlerinde yoğun bir şekilde görülebilen operasyona ilişkin şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

***

Genelkurmay: 152 PKK Hedefi Vuruldu

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı, Çukurca saldırısından bu yana Kuzey Irak'ta PKK'ya ait 152 hedefin vurulduğunu duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, 17 Ağustos 2011 tarihinden itibaren Irak'ın kuzeyindeki örgütün barınma alanlarına, kontrol noktalarına, silah ve mühimmat depolarına yönelik 58 sorti hava keşfi icra edildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Çekilen hava fotoğraflarının kıymetlendirilmesi ve titiz bir şekilde yapılan hedef analizleri sonucunda 152 hedefe hava harekatı icra edilmiştir. Her hava harekatından sonra vurulan hedefler keşif uçakları tarafından kontrol edilmiş, çekilen hava fotoğrafları yeniden değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, tüm hedefler tam isabetle vurulmuş ve tahrip edilmiştir.”

HABERE YORUM KAT

10 Yorum