1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tümgeneral Karataş Balyoz’dan Tutuklandı
Tümgeneral Karataş Balyoz’dan Tutuklandı

Tümgeneral Karataş Balyoz’dan Tutuklandı

Başyoz davası kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Tümgeneral Beyazıt Karataş da mahkemeye teslim oldu.

03 Ekim 2011 Pazartesi 19:37A+A-

Orgeneral Bilgin Balanlı'nın da aralarında bulunduğu 28 sanığın darbeye teşebbüs iddiasıyla yargılandığı İkinci Balyoz davasına devam edildi. Dava kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Tümgeneral Beyazıt Karataş da mahkemeye teslim oldu.

Balyoz Darbe Planı iddiası kapsamında, Gölcük Donanma Komutanlığı ile Emekli Albay Hakan Büyük'ün Eskişehir'deki evinde bulunan yeni belge ve deliller sonrası soruşturma genişletilmişti.

Bulunan yeni delillerle ilgili, 28 sanık hakkında, Balyoz Darbe Planı kapsamında dava açılmıştı.

İkinci Duruşma Görüldü

Davanın ikinci duruşmasında, Orgeneral Bilgin Balanlı, Korgeneral Turgut Atman, Tümgeneraller İsmail Taş, Nedim Güngör Kurubaş, Bülent Kocababuç, Tuğgeneraller Mehmet Eldem ve Mustafa Erhan Pamuk'un da aralarında bulunduğu 21 tutuklu sanık ile 5 tutuksuz sanık hazır bulundu.

Tümgeneral Beyazıt Karataş Teslim Oldu

Hakkında yakalama kararı bulunan Tümgeneral Beyazıt Karataş da mahkemeye teslim oldu. Duruşmada Beyazıt Karataş'ın kimlik tespiti yapıldı, hakkındaki yakalama kararı yüzüne okundu. Karataş, duruşmada hakkındaki iddiaları reddetti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Tümgeneral Beyazıt Karataş'ın tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca "İkinci Balyoz Planı" davasının, "Balyoz Planı" davasıyla birleştirilmesini kararlaştırdı.

TRT Spikeri İddianameyi Okumaya Başladı

Duruşmada, mahkemenin talebi üzerine görevlendirilen TRT Spikeri Ömer Faruk Zora tarafından 82 sayfalık iddianamenin okunmasına başlandı.

Hakkında yakalama kararı bulunan ve halen yurtdışında olan Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul'un da mahkemeye teslim olması bekleniyor.

İkinci Balyoz Davası kapsamında 28 sanık hakkında darbeye teşebbüs etmek iddiasıyla 20 yıla kadar ağır hapis cezası isteniyor.

195 Sanık Yargılanıyor

2003 yılında Birinci Ordu Komutanlığı bünyesinde hazırlandığı ileri sürülen Balyoz Darbe Planı Ana Davası kapsamında, aralarında eski Birinci Ordu komutanı Orgeneral Çetin Doğan, eski kuvvet komutanları İbrahim Fırtına ve Özden Örnek'in de bulunduğu 195 sanık yargılanıyor.

Koramiral Deniz Cora'ya İkinci Tutuklama

Bu arada Amirallere Suikast Davası'nın tutuklu sanığı Koramiral Deniz Cora, Balyoz soruşturması kapsamında İstanbul Adliyesi'ndeydi.

Koramiral Deniz Cora, "Gölcük Balyoz belgeleri" soruşturması kapsamında da tutuklandı.

TRT

HABERE YORUM KAT