1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK'dan Sert Kürtçe Açıklaması
TSKdan Sert Kürtçe Açıklaması

TSK'dan Sert Kürtçe Açıklaması

Son dönemde BDP tarafından gündeme sıkça getirilen Kürtçe'nin yaygın olarak kullanılmasıyla ilgili tartışmaya TSK da dahil oldu.

18 Aralık 2010 Cumartesi 00:02A+A-

Genelkurmay'ın internet sitesinden yapılan 5 maddelik açıklamada şu ifadeler kullanıldı.

GENELKURMAY TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA:

1. Büyük Önder Atatürk'ün Türk ulusuna armağan ettiği en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti; halk egemenliğine dayalı, kuruluş felsefesinin temelinde, "Üniter devlet" ve "Ulus devlet" olgusunun yer aldığı, demokratik bir yapı ve sağlam hukuki temeller üzerinde yükselerek bugünlere ulaşmıştır.

2. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın değiştirilmeyecek hükümleri arasında yer alan 3'üncü maddesi; "Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir." hükmünü amirdir.

3. Dil, kültür ve ülkü birliği, bir millet olmanın başta gelen vazgeçilmezleridir. Dil birliğinin olmaması durumunda bunun sonuçlarının neler olacağı, tarihteki birçok acı örnekleriyle gözler önündedir.

4. Son günlerde "Dilimiz" üzerinde kamuoyunun gündeminde yer alan birtakım tartışmaların, cumhuriyetimizin temel kuruluş felsefesini kökten değiştirecek bir noktaya doğru hızla götürülmeye çalışıldığı endişeyle izlenmektedir.

5. Türk Silahlı Kuvvetleri; Devletin, Anayasamızda yer alan, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi koruma görevi kapsamında; Ulus devlet, üniter devlet ve laik devletin korunmasında her zaman taraf olmuş ve olmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


TSK'nın açıklamasına ilk tepkiler:

CUMHURİYETİ KORUMA GÖREVİ TBMM'NİN
AK Parti Grup Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı

Anayasa'nın 2. maddesinde belirtilen Cumhuriyeti koruma ve kollamanın tek yeri TBMM'dir. Biz vesayet altında yönetilen bir rejim değiliz. Bunu kırmaya çalışıyoruz.

KURTULUŞ SAVAŞINA ATIF ÇELİŞKİLİ
AK Parti Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa

Anayasa'ya herkes tabi olmak zorundadır. BDP'nin yaptığı süreci sabote etmeye yönelik bir faaliyettir. Genelkurmay'ın açıklamasının içeriği ile konu başlığı çok farklı. Kurtuluş Savaşı iradesine atıfta bulunuyorlar. Kurtuluş Savaşı iradesi bu açıklama ile çelişiyor.

KÖŞK MÜDAHALE ETTİ
AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan

İki dil konusu bir siyasi parti tarafından gündeme getirildi. Bu konu siyasetin konusudur. Siyaset bu konuyu tartışacaktır. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakan gereken açıklamaları yaptı. Genelkurmay'ın açıklama yapmasına gerek yok

YUMURTAYLA KUTLAMAK İSTERİM
Doç. Dr. Önder Aytaç

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamayla yurttaşı askerlikten soğutma suçu işliyor. Bu suçu yumurtayla kutlamak isterdim. Genelkurmay, 27 Nisan ve 28 Şubat gibi günlerde kendini hatırlatacağına bütün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi profesyonel askerliğe geçsin. Bir ana kuzusunu dahi şehit ettirmesin. Genelkurmay'ın cumhuriyet ilke ve inkılaplarını sözde değil özde yaşamakla gösterecek olursa laf değil iş yapacak olursa sadece askerlikle uğraşıp siyasete müdahale etmeyecek olursa geleceğin Türkiye'sinde daha iyi bir yeri olacaktır.

SİYASET TSK'YI İLGİLENDİRMEZ
Kürt aydını Ümit Fırat:

BDP, Türkiye'nin meselelerini siyasi zeminde tartışıyor. Katılabilirsiniz, kayılmayabilirsiniz, usulüne uygun veya değil bunlar tartışma konusudur. Genelkurmay'ın Türkiye'nin iç politikası ile ilgili bir açıklama yapması çok talihsiz. Türkiye'nin üniter devlet olduğunu söylemek Genelkurmay'a düşmez. Genelkurmay ve askerleri de görev dağılımını tayin eden sivil iradedir. Karar pozisyonunda biz de varız demeyi kendilerine vazife görüyorlar. Bu skandal bir açıklamadır. Türkiye'de demokrasi olsaydı Genelkurmay ve ilgililer hakkında tahkikat başlatılırdı. Yani bir siyasi parti başkanı gibi açıklamalar yapılıyor.

HUKUKİ İŞLEM YAPILMALI
Demokrat Hukukçular Derneği Başkanı Av. Halil Doğan

Tam da Balyoz darbe planıyla ilgili davanın başladığı bu günlerde Genelkurmay'ın bu çıkışı gayet manidar. Sivil iradenin müzakere edip karara bağlayacağı yerde askerin buna karar verip, kendini taraf görmesi ve kamuoyuna deklare etmesi demokrasiye aykırı bir fiildir. Sivil iradeyi ve toplumu tehdit eden adeta darbe yaparız tarzındaki bu açıklama suçtur. Sivil idarenin derhal bu açıklamayı yapanlar hakkında hukuki işlem yapması gerekir.

GELENEK DEVAM EDİYOR
Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Av. Bilal Çalışır

Askerin siyasi konularda mesaj vermeye devam ettiğini görüyoruz. Bu şekilde bir değerlendirme askerin işi değildir. Parlamentonun görev alanına giriyor. Askerler hem iktidara hem parlamentoya hem de ülke kamuoyuna bu şekilde mesajlar vermekten vazgeçip asli vazifeleri olan savunma görevlerini yapmalı. Bu mesaj siyasi iktidar ya da parlamento üzerinde vesayet rejimi kurmaya yöneliktir.

AHMET KAYA VAKASI
Hukukçular Derneği Başkanı Av. Cahit Özkan:

Türkiye pek çok talihsiz olay yaşadı. Ahmet Kaya'nın Kürtçe şarkı söyleyeceğini açıklamasının ardından linç edilmesinin a gibileri tarih nezdinde ne kadar yanlış uygulama oldukları görüldü ve herkes pişman oldu. Benzer bir tartışmayı tekrar yaşıyoruz. Silahı elinde bulunduran TSK'nın Kürtçeyle işi olamaz. Onu ilgilendiren bir mesele değildir. Buna sivil irade karar vermeli.

HABERE YORUM KAT