1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK'dan 30 Ayrı Adrese Baskın!
TSKdan 30 Ayrı Adrese Baskın!

TSK'dan 30 Ayrı Adrese Baskın!

Perşembe günü Taraf Gazetesi’nde yer alan Heron skandalıyla ilgili olarak Genelkurmay Karargahı’nın emriyle TSK’ya ait 30 noktaya eş zamanlı denetim yapıldı.

05 Mart 2011 Cumartesi 22:24A+A-
Taraf'ın manşet yaptığı ve görüntüleri ortaya çıkan olayda 19-20 ocak 2011 tarihinde sınırı geçen 11-12 kişilik grupların görüntüleri alınmasına rağmen hava operasyonu yapılmadığı belirtiliyordu. Aktifhaber.com'un Taraf'tan alıp yayınladığı görüntülere göre Heron, sözkonusu grubu görüntülüyor ve uzun süre takip ediyor. Sonra yakıt bitmesi nedeniyle bölgeyi terk etmek zorunda kalıyor; ancak ikinci Heron, 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümg. Alaattin Büyükkantarcıoğlu tarafından gönderilmiyor. Yaklaşık 20 saat takip edilen gruba operasyon yapılmazken, takip de bırakılıyor. Grubun şuan nereye eylem planladığı meçhul. Öte yandan Hava Kuvvetleri'nden talep edilen operasyon emirleri verilmezken Genelkurmay'da Harekat Başkanı Korg. Abdullah Recep tarafından durdurulduğu belirtiliyordu.

30 ADRESE BASKIN

Genelkurmay görüntülerin ve haberin yayınlanmasından sonra 3 gündür hiçbir açıklama yapmadı ve sorulara cevap vermedi. Yeni dönemde Genelkurmay sorulara birkaç saat içinde çok hızlı cevap verme uygulaması başlatmıştı. Ancak Karargah bu konuda 3 gündür sessizliğe gömülmüştü. Bu sessizliği bugün Heron Görüntüleri'nin TSK'da gittiği 30 noktaya eş zamanlı yapılan baskınlar bozdu.

Genelkurmay, görüntülerde 22 saat boyunca PKK'lıların takip edilip operasyon düzenlenmemesi skandalıyla ilgili soruşturma başlatmazken Heron görüntülerini sızdıranların peşine düştü. Heron görüntülerinin TSK'da gittiği yerel ve merkezdeki 30 adreste teknik olarak incelemeler yapılırken, personelin de sorgulandığı öğrenildi.

AKRABA İŞYERLERİ BİLE ARANDI

Genelkurmay Başkanlığı aynı şekilde 7 askerin şehit olduğu Hantepe baskınından saatler önce Heron'un yaptığı çekimlere rağmen operasyon yapılmamasıyla ilgili görüntüler çıkınca da aynı 30 adrese baskın düzenlemişti. Genelkurmay Askeri Savcılığı, bununla da yetinmemiş bu 30 noktada görevli personellerin evleri ve işyerlerinde de aramalar yapmıştı.

Askeri Savcılık, Hantepe'deki skandal görüntüleri sızdıran kişiyi bulmak için askeri personelin eş ve çocuklarını bile çapraz sorguya almıştı.

İşte 19-20 Ocak 2010 tarihlerinde Heronlarla tespit edilen PKK'lıların görüntüleri...

Aktif Haber

HABERE YORUM KAT