1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK’da Yönetmelik Değişiklikleri
TSK’da Yönetmelik Değişiklikleri

TSK’da Yönetmelik Değişiklikleri

TSK’da erbaş ve erlerin postalarının denetlenmesini öngören ve generallerin terfi etmek için yapmaları gereken kıta görevlerinin süresini değiştiren yeni yönetmelikler çıkarıldı.

26 Aralık 2014 Cuma 19:41A+A-

Uzman erbaşlar hariç erbaş ve erler ile askeri öğrenciler tarafından gönderilen ve bunların kendilerine gelen posta gönderileri ilgilinin amiri tarafından denetlenebilecek. General ve amirallerin yükselebilmeleri için kıta görevi yapacakları sürede de değişiklik yapıldı.

Subay Sicil Yönetmeliği'nde değişiklik

Subay Sicil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yürürlüğe giren yönetmeliğin ''General ve amiraller için kıta görevi'' ile ilgili maddesinde yapılan değişikliğe göre, general ve amiraller, korgeneral ve koramiralliğe yükselebilmek için tuğgeneral/tuğamiral ve tümgeneral/tümamiral rütbelerinde toplam en az 20 ay, orgeneral ve oramiralliğe yükselebilmek için ise korgeneral/koramiral, tümgeneral/tümamiral, tuğgeneral/tuğamiral rütbelerinde toplam en az 30 ay kıta görevi yapmak zorunda olacak. 

Daha önceki yönetmelikte, ''General ve amiraller, her rütbede en az 10 ay kıta görevi yapmak zorundadırlar'' ifadesi yer alıyordu.

TSK İç Hizmet Yönetmeliği değişti

Yine Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliği'nde yapılan düzenlemeyle, uzman erbaşlar hariç, erbaş ve erler ile askeri öğrenciler tarafından gönderilen ve bunların kendilerine gelen posta gönderileri ilgilinin amiri tarafından denetlenebilecek.

Kıta, karargâh veya kurumun emniyet ve güvenliğini tehlikeye düşüren, istihbarat konusunda zafiyet yaratabilecek nitelikte olan, kişileri hedef gösteren, terör ve çıkar amaçlı suç örgütü veya diğer suç örgütleri mensuplarının örgütsel amaçlı olarak haberleşmelerine neden olan olumsuz haber ve bilgiler içeren posta gönderileri erbaş ve erler ile askeri öğrencilere verilmeyecek.

Yönetmelikte, ''Subay, askeri memur ve astsubaylarla ailelerinin dinlenme ve moral ihtiyaçlarını temin maksadıyla mahalli ve özel kampların tesis olunabileceğine'' ilişkin hüküm ile ''ordu pazarları, ordu evleri, askeri gazinolar'' ile ilgili düzenlemeleri içeren bazı maddeler yürürlükten kaldırıldı.

AA

HABERE YORUM KAT